Tropické teploty představují problém i v tropech. Kvůli krizi na burze se určitě předzásobte oblíbenou sladkostí, brzy budete muset z peněženky vylovit dvojnásobnou částku

Kakao, čokoláda, potravina, krize, zdražování

Tropické teploty představují problém i v tropech. Kvůli krizi na burze se určitě předzásobte oblíbenou sladkostí, jinak se za pár týdnů nedoplatíte. Svět čokolády čelí bezprecedentní výzvě, která se aktuálně odehrává doslova všude – od tropických pásem západní Afriky až po uličky s cukrovinkami v supermarketech po celém světě. Trh s kakaem, životodárnou silou výroby čokolády, totiž dosáhl nového rekordu – ceny se vyšplhaly nad 10 000 dolarů (232 600 korun) za tunu.

Tento prudký skok, který od začátku roku představuje více než 130procentní nárůst, má kořeny v souběhu nepříznivých klimatických podmínek a otřesů na trhu. A určitě se brzy odrazí i na našich peněženkách, některé cukrovinky mohou totiž klidně zdražit až dvojnásobně.

Klimatická krize v srdci kakaových plantáží

Jádrem této cenové spirály jsou znepokojivé klimatické změny v západní Africe, která je hlavním světovým producentem kakaa. Pobřeží slonoviny se potýká s teplotami, které překračují obvyklé tropické klima. Tato anomálie způsobila sucho, které výrazně omezilo sklizeň kakaa. Problém ještě zhoršuje virové onemocnění, které ničí kakaovníky, způsobuje vážné škody a dále snižuje úrodu.

Tato klimatická dvojí rána nejenže zatížila dodavatelské řetězce, ale také způsobila vlny na světovém trhu, které ovlivnily vše od ceny vaší oblíbené čokoládové tyčinky až po strategická rozhodnutí velkých výrobců cukrovinek.

Foto: Pixabay

Vlnový efekt – na lepší časy se bude blýskat až za několik let

Zatímco se západní Afrika potýká s těmito klimatickými problémy, ostatní země produkující kakao, jako je například Brazílie a Ekvádor, se snaží překlenout tuto mezeru zvýšením produkce. Pěstování kakaa je však zkouškou trpělivosti a času; nově vysazeným kakaovníkům totiž trvá roky, než začnou plodit vzácné boby, které tvoří základ výroby čokolády.

Nezbývá tedy než doufat, že nepříznivé klimatické změny nedorazí také sem. To by totiž mohla být pro milovníky čokolády všeho druhu ta opravdu poslední a definitivní rána.

Zdroj: https://www.hrot24.cz/clanek/dalsi-zdrazeni-cokolady-cena-kakaa-letos-vzrostla-nejvice-od-roku-1989, https://denikn.cz/1372704/predzasobit-se-urcite-vyplati-cokolada-muze-zdrazit-kvuli-prudkemu-rustu-cen-kakaa/, https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2494644, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cokolada-zdrazi-ceny-kakaa-na-burze-rostou-nejvic-za-tricet-let-40455608, https://forbes.cz/ceny-komodit-jsou-letos-rozkolisane-kakao-vyrazne-zdrazilo-ropa-naopak-zlevnila/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)