Želatina jako hnojivo pro rostliny: neočekávejte žádné zázraky

Želatina

Spousta potravin, které máme v kuchyni, se dají použít i jinak, než k přípravě pokrmů. Například neochucená želatina poslouží jako hnojivo. Její výhodou je snadné použití a zejména vysoký obsah dusíku. Použít ji tak můžete na rostliny v zahradě i ty pokojové. Želatina je směs peptidů a proteinů, obsahuje uhlík, vodík, kyslík a dusík. Avšak žádný obsah fosforu nebo draslíku. Používá se nejenom v potravinách (želé bonbony, marshamallow, zmrzlina), ale také v šamponech, krémech a jiné kosmetice.

Želatina je zdrojem dusíku

Důvodem, proč se želatina používá jako hnojivo, je obsah dusíku. Molekulární vzorec želatiny je C102H151N31O39. Dusík tedy obsažen skutečně je, a je ho asi 18 % z celkového složení želatiny. Chcete-li ji použít jako hnojivo, stačí jeden sáček sypké želatiny (neochucené!) smíchat s jedním litrem vody. Tímto pak zalijete své rostliny. Pokud se ale zaměříte na to, kolik dusíku svým rostlinám dodáte, zjistíte, že ne moc. Roztok, který vytvoříte je 0,13 %, což je slabý zdroj.

Želatina
Foto: Unsplash

Hnojivo bez fosforu a draslíku

Někteří lidé si chválí, že přidáním želatinového „hnojiva“ dosáhnou lepšího růstu výhonků, zatímco jiní je na dospělé rostliny nedoporučují. Želatina neobsahuje žádný fosfor ani draslík, což jsou další dvě velmi důležité složky každého hnojiva. Vzhledem k tomu, že želatina je bílkovina, můžeme očekávat, že ji bakterie rozloží a přemění na amonné nebo dusičnanové ionty, které mohou rostliny využít. Dusík se tedy uvolňuje pomalu, ale ne tak pomalu jako jiné těžko stravitelné zdroje.

Želatina pomáhá, ale ne jako hnojivo

Přidáním želatiny do vody svým rostlinám rozhodně neuškodíte. Neočekávejte ale ani žádné zázraky, protože množství dusíku ve směsi je velmi nízké. Rostlinám to může prospět více, než samotná voda. Považovat želatinovou vodu za hnojivo je ale velmi přehnané. Pokud máte po ruce želatinový prášek navíc, můžete jej takto zužitkovat. Ve skutečnosti ale existuje mnoho levnějších zdrojů dusíku. Používat želatinovou vodu pro celou zahradu je nepraktické.

Zdroje info:

https://www.capegazette.com/article/unflavored-gelatin-makes-excellent-fertilizer/26790

https://www.gardenmyths.com/gelatin-powder-plants-source-nitrogen/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!