Hlízy jiřin: Je třeba je prohlédnout, nechat narašit a neuspěchat výsadbu

jiřiny

Doba, kdy se začínají probouzet jiřiny, které jste měli přes zimu v bezmrazé místnosti. Co je třeba nyní udělat? Na co se zaměřit? Proč neuspěchat výsadbu?

Kontrola aneb nezbytná první prohlídka

Jiřiny v polovině dubna nejdříve vyndejte z bedny, dejte je například na trávník a důkladně je prohlédněte. Vyschlé i duté hlízy odstraňte, neboť by z nich nic nebylo. Nepomůže ani tolik propagované namočení do vody. Tím byste si jen zbytečně přidělávali práci. Nahnilé hlízy je třeba pečlivě odstranit, aby v trsu nezůstala žádná nemocná část. Hniloba by se po výsadbě šířila do záhonů. Je třeba být opravdu důslední.

Co je třeba udělat před sázením

Hlízy jiřin očistěte a namočte je na cca 15 minut do slabého roztoku hypermanganu. Hlízy nechte 2 týdny až do výsadby v teplé místnosti, aby mohly mírně narašit. Velké shluky 2 až 3 dny před výsadbou rozdělte na menší části tak, aby každá měla jednu starou lodyhu a alespoň jeden vyrašený pupen na jejím krčku. Řezné plochy zasypte dezinfekčně působícím práškem z dřevěného uhlí a nechte zaschnout. Na malé řezné rány postačí i rozdrcená tabletka živočišného uhlí.

Výsadbu netřeba uspěchat

Předpěstované či přirychlené jiřiny neboli narašené hlízy se vysazují až v polovině května. Jde o to, že rostlina je citlivá na mráz. Přízemní mrazíky v období tzv. ledových mužů by je mohly nenávratně poškodit. Pakliže nemáte možnost předpěstování, můžete jiřiny vysadit poslední dubnový týden. V tomto případě potrvá zhruba 3 týdny, než se proderou na povrch, tudíž vyraší až po „zmrzlých“. V chladnějších částech lze hlízy zahrnout a později zakrytí odstranit. Pozor na to, že totiž příliš hluboká výsadba je chybou. Hlízy vzchází pomaleji a jsou náchylné k různým chorobám.

květina

Foto: Pixabay

Správná výsadba jiřin

Jiřiny sázejte do dobře zpracované půdy, kterou je vhodné vylepšit kompostem. Jamky by měly být dostatečně prostorné. Mějte na paměti, že pro vyšší kultivary je třeba zarazit do jamky kolík o délce cca 150 cm. Hlízy sázejte tak hluboko, aby kořenový krček byl cca 10 cm pod půdním povrchem. Zasypte jemnou hlínou, kterou přišlápněte a zalijte. Nízké kultivary jiřin se sází na vzdálenost 50 až 70 cm, oproti tomu vysoké na vzdálenost 80 až 100 cm.

Zdroj: abecedazahrady.cz, zmagazin.cz

Náhledové foto: Pixabay