Tradiční vánoční květina Poinsettia – jak koupit takovou, která vám vydrží celou zimu?

Poinsetie

Tradiční vánoční květina Poinsettia – jak koupit takovou, která vám vydrží celou zimu? Pryšec nádherný si mnozí z vás pořizují před Vánoci jako krásnou dekorativní rostlinu. Pokud jste si odpověděli, že vy určitě ne, protože takovou rostlinu neznáte, vězte, že znáte. Více vám ovšem řekne název vánoční hvězda nebo poinsettie, latinsky také Euphorbia pulcherrima.

Vánoční hvězdu většina z vás kupuje každý rok novou. Jedná se ale o vytrvalou rostlinu, kterou nemusíte každoročně vyhazovat a kupovat novou. Vánoční hvězdu si můžete uchovat v dobré kondici a mnoho let se těšit z její krásy.

Nákup Poinsettie

Většina z vás nakupuje vánoční hvězdu v hobby nebo supermarketech. Někteří na vánočních trzích a menší část v květinářstvích. Poinsettie pochází z teplých krajů Mexika, kde je stabilní počasí a proto velmi špatně reaguje na změny teploty obzvláště pak na chlad a prochladnutí.

Rostliny nabízené na vánočních trzích proto nejsou dobrým nákupem, protože se rostlina může rychle nachladit a i přes poskytnutou péči bude chřadnout a shodit listy.

Při nákupu v marketech zkontrolujte rostlinu a substrát ve kterém je pěstována. Rostlinu s plísní nebo plísní na substrátu nechte v obchodě. Také věnujte pozornost tomu, kde se rostliny nachází. V průvanu či chladu by být neměly.

Poinsetie

Foto: Pixabay

Jakou si vybrat

Nádherné listy vánoční hvězdy jsou obvykle červené, ale existují i další odstíny, jako růžová, bílá, krémová nebo dokonce žlutá.

Ideální je koupit vánoční hvězdu v květinářství, protože by se mělo jednat o specialisty, je tudíž předpoklad, že se o rostlinu dobře postarají. Pouze mějte na paměti, že cestou z obchodu domů, musíte zajistit vánoční hvězdě tepelný komfort, ideálně v několika vrstvách papíru.

Sezóna nákupů začíná v říjnu a vrcholí na přelomu listopadu a prosince, tedy na počátku adventu. Zdravá rostlina vám při správné péči vydrží krásná nejen do Vánoc a přes vánoční svátky, ale třeba až do února.

Proč právě vánoční hvězda

A kde se tato nevšední květina na našich svátečních stolech vzala? Legenda spojená s poinsettií se odvíjí od příběhu jihoamerického chlapce jménem Pepita, který neměl nic vhodného na dar pro Ježíška během mexického vánočního období. Anděl mu podle legendy poradil, aby daroval jakýkoliv plevel, který najde na cestě k chrámu. Pepita přinesl do kostela prostou rostlinu, která se před zraky všech shromážděných proměnila v krásnou kvetoucí poinsetii. Z tohoto důvodu je tato květina považována za symbol lásky a darování – a to na celém světě.

Zdroj: https://www.modernizahrada.com/pestovani-vanocni-hvezdy-jak-o-ni-spravne-pecovat/, https://1t.cz/jak-pecovat-o-vanocni-hvezdu/, https://www.ireceptar.cz/zahrada/pestovani-vanocni-hvezdy-aby-kvetla-po-mnoho-let.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)