Plody mišpule jsou nejchutnější po mrazících. Čas na prosincový sběr a zpracování

mišpule

Plody mišpule jsou z jednoho nejkrásnějších zahradních stromů. Jsou chutné. Nejlahodnější jsou sklizené v pravý čas. Prozradíme vám, jak zpracovat plody v kuchyni. Poradíme, pokud mišpuli nemáte, ale přemýšlíte o pořízení na zahradu.

Mišpule tvoří široce větvený keř či stromek, vysoký 3 až 5 metrů. Kvete od května do června. Je samosprašná. Plody se tvarem podobají malým jablíčkům. Jsou kulaté, hnědé až hnědozelené malvice. Mají nápadně širokou prohlubeň kalicha s výraznými kališními cípy. Po mrazících jsou plody mišpule nejchutnější.

Plody mišpule v kuchyni

Mišpule už odedávna obohacovala jídelníček našich předků. Plody mišpule jsou typické tím, že jsou chutné a jedlé až po přemrznutí. Jsou měkké a voňavé. Chuťově připomínají marmeládu. Proto plody mišpule sklízejte, až když přejdou mrazem. Můžete se projít po zahradě a plody ochutnávat přímo ze stromu. Jsou chutné syrové. Ale také je můžete zpracovat.

Plody mají vysoký obsah pektinů, díky čemuž dobře rosolovatí, z toho důvodu jsou ideální na přípravu marmelád. Oblíbené jsou i mišpulové kompoty, likéry, vína. Plody, které ještě nepřešly mrazem, se mohou přidávat do ovocných vín, kde tak díky vysokému obsahu tříslovin zvyšují jejich trvanlivost a rovněž dodávají zajímavé, sladce podzimní aroma.

ovoce

Foto: Pixabay

Odrůdy vhodné pro pěstování

Nejčastěji se pěstuje odrůda Holandská, která se vyznačuje rozložitou korunou a pyšní se velkými plody. Oproti tomu odrůda Nottingham má o něco menší, ale velmi chutné plody. Odrůdy Dutch a Monstrous mají středně velké až větší plody. Royal odrůda má velmi malé, ale sladké malvičky.

Výsadba mišpule

Pokud se rozhodnete pro pěstování, tak lze pěstovat mišpule ve tvaru stromku či keře s různou výškou kmínku. Ideální doba pro výsadbu je na podzim, pokud se nestihne, tak se vysazuje brzy na jaře. Před výsadbou je třeba zkrátit kořeny tak, aby na průřezu byly bílé, čímž se odstraní i poškozené konce kořenů až na zdravé místo.

Zdroj: ireceptar.cz, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay