Jak se před zimou postarat o okrasné trávy? Stačí zvolit správné stanoviště

okrasná tráva

Pokud do své zahrady chcete okrasné trávy, je důležité zvolit ty, které vydrží i přes zimu. Tyto trávy mohou vytvořit strukturu v naší zahradě. Vybírat je můžeme nejen v celé spoustě tvarů, ale také v různých barvách. Jejich výhodou je, že nevyžadují téměř žádnou práci – obvykle jen na konci sezóny. Pokud zvolíte trávy, které pochází z takového prostředí, v jakém je nyní pěstujete, získáte velice nenáročnou rostlinu.

Kdy trávy vysadit?

Trávy je možné vysadit dvakrát ročně: a to na podzim nebo na jaře. Půda nesmí být zmrzlá ani podmáčená. Můžete použít trávu, kterou jste získali z již rozrostlé rostliny, nebo si můžete zakoupit malé rostlinky. V každém případě je sadíme do stejné úrovně, jako byly v květináči (či na původním stanovišti). Nepřidávejte žádné hnojivo.

tráva

Foto: Pixabay

Jak na výsev trávy?

Pokud chcete méně obvyklé druhy, můžete na ně narazit ve formě semínek. Výsev provádíme na konci podzimu nebo brzy na jaře. Zaměřte se ale na to, jaký druh trávy si kupujete a informujte se u prodejce. Některé druhy trávy mohou mít speciální požadavky. Někdy se na semínka mohou vrhnout hladoví ptáci, takže je možné, že je budete muset ochránit (dáte na ně agrotextilii).

Jak trávy zalévat?

Zaléváme ke kořenům podle potřeby. První rok je třeba zaměřit se na správnou zálivku, ta je důležitá, aby se rostlina dobře ujala. V následujících letech už zaléváme pouze v období sucha. Dobře zavedené trávy nemusí potřebovat dokonce žádné zavlažování. Mají hluboký kořenový systém, takže jsou odolné proti suchu. Můžete je využít ke stabilizaci půdy (například ve svahu).

Je třeba trávy před zimou zkrátit?

Není to nutné. Většina zahradníků nechá okrasné trávy tak dlouhé, jak se jim podařilo vyrůst. Některé z nich mohou dělat krásu ještě i v zimě, kdy mohou vykukovat pod sněhem. Některé jsou dokonce stálezelené, takže je škoda je sestříhnout u země. Můžete se ale rozhodnout je rozdělit, čímž můžete získat další rostliny, které vysadíme na jiném místě zahrady. Rozdělení je vhodné udělat na podzim, je to možné ale i na jaře. Sekání trávy si nechte na jaro, kdy je zkrátíme na délku asi 15 cm.

Jak trávy zalévat?

V zimě trávy nemusíme zalévat vůbec, protože nerostou. Pokud máte rostlinu v květináči, je dobré tento květináč na zimu přenést na místo, kde teploty neklesají pod bod mrazu. Ty se vyplatí zalévat. Ale protože jim nechceme narušit období klidu, tak je zaléváme střídmě a asi tak jednou za měsíc.

Zdroje info:

https://www.homesandgardens.com/gardens/how-to-care-for-native-grasses

https://www.gardenia.net/guide/great-ornamental-grasses-for-your-winter-garden

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!