Tradiční podzimní chyby při péči o trávník: Možná je děláte i vy

Trávník na podzim

Krásně vypadající trávník stojí spoustu práce. A to v každém ročním období. Pokud se vašemu trávníku nedaří dle vašich představ, možná za to může některá z chyb, které se opakovaně dopouštíte. Podzimní příprava trávníku je velice důležitá, aby pomohla trávníku přečkat zimu a případné hluboké mrazy. Nejčastějších chyb se zahradníci dopouští zejména při hnojení, shrabávání listí a sekání trávníku.

Pravidelně shrabávejte listí

I když si spousta zahradníků myslí, že spadané listy vytvoří dokonalý mulč pro trávník, který tak lépe odolá ztrátám vlhkosti, růstu plevelu a v zimě také mrazům a nízkým teplotám, je to také hrozba. Listy pro trávník rozhodně přínosné nejsou, protože díky nim je trávník ve tmě a vlhku. Tak mohou vznikat různá houbová a plísňová onemocnění trávníku. Proto je důležité pravidelně odstraňovat spadané listí s pěstěného trávníku.

TrávníkFoto: Pixabay

Poslední sekání

Trávník roste i na podzim – i když pravdou je, že méně, než třeba na jaře nebo v létě. Obecně se udává, že dokud jsou teploty nad 7 °C, trávník v určité míře roste. A dokud roste, tak jej můžeme také sekat. Postačí tak jednou za dva týdny. Její výška by měla být minimálně 4 cm.

Provzdušnění po sezóně

V průběhu sezóny trávník ušlapáváme, čímž se půda, ve které roste, stává čím dál tvrdší. A tak je na podzim vhodné ji provzdušnit. Využít k tomu můžete speciální přístroje, nebo obyčejné vidle. Práce s vidlemi může být namáhavější. Pamatujte si u toho číslo 15: 15 cm hluboko (po zapíchnutí mírně zakývejte) a 15 cm rozestupy.

Hnojení bez dusíku

Zatímco na jaře a v létě se hnojí speciálními hnojivy s vysokým obsahem dusíku, na podzim používáme jiné hnojivo. Nechceme totiž podpořit silný růst trávníku, ale zajistit jeho přípravu na zimu. A to je možné pouze s hnojivem s obsahem draslíku.

Zdroj info: https://www.ireceptar.cz/zahrada/podzimni-pece-o-travnik.html
https://www.magazinzahrada.cz/nejcastejsi-chyby-pri-peci-o-travnik/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!