Pěstujte potos pro tentokrát tak, aby byl nádherně zelený a stále stejně krásný jako z květinářství

Potos

Potos nebo také blázen, jak se mu někdy říká, se v domácnostech pěstujete velmi často. Ne vždy je však tak krásný, jak bychom chtěli. A kde je tedy to tajemství? Proč jsou potosy v květinářství tak krásné, husté a svěže zelené a doma se spíše vytahují a ztrácí listy?

Mnoho lidí si myslí, že jsou na vině špatné pěstební podmínky. Ovšem vytahování potosu je jeho přirozená vlastnost. Nelze jí zabránit – snad jenom tím, že ho budete správně udržovat. A u toho se neobejdete bez nůžek.

Potos je nutné třeba správně zastřihnout

Když se díváte na krásný, svěže zelený závěs svého potosu, dost možná vám ani nepřijde na mysl, že byste měli jeho růst ukončit. Naopak – proč do něj zasahovat, když je tak nádherný? Ovšem pokud budete čekat příliš dlouho, změní se jeho krása brzy v nevýraznou šeď.

Potos

Foto: Pixabay

Jinými slovy – potos se začne vytahovat ztrácet listy, až zůstanou zelené jenom jeho konce, zatímco střed se změní v bezlisté vrásčité stonky, které rozhodně nepůsobí dekorativně. Řada z nás se ho snaží různě namotávat a olysalé stonky tak skrýt mezi zeleň, ale ve skutečnosti se tím celý problém jen prohlubujeme a řešení oddaluje. Co tedy s tím?

Střih potosu a jak na něj

Dobře si svůj potos přeměřte. Stonky obvykle zůstávají krásné přibližně do délky metru nebo metru a půl. Poté dochází k oněm nevítaným změnám. Jakmile tedy dorostou do této délky, nebojte se je zkrátit alespoň na polovinu nebo klidně o dvě třetiny. Nebojte se – vyrazí znovu. Navíc se mnohdy i rozdělí a vaše květina tak krásně zhoustne. Seříznut stonky dejte do vody, kde rychle zakoření a později je můžete přisadit k mateřské rostlině. Výsledný efekt bude rozhodně stát za to.

Zdroj: https://hobby.instory.cz/4181-potos-mohou-pestovat-i-uplni-zacatecnici.html, https://prima-receptar.cz/potos-scindapsus/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)