Turan: trvalka nebo skalnička? Závisí na jeho výšce

Turan

Turan (Erigeron) je nenáročná rostlina. To, jestli je to trvalka nebo skalnička, závisí na jeho odrůdě. Existuje na 300 druhů této rostliny, které se mohou lišit svou výškou, ale také třeba zbarvením květů. Nižší turany lze bez problémů použít ve skalce, zatímco ty vyšší se budou skvěle vyjímat v květinové zahradě. Zde je návod, jak na ně!

Květů se dočkáte brzy

Ať už hovoříme o nízkých turanech (8 až 13 cm), nebo těch vysokých (50 až 90 cm), květů se můžeme dočkat už od poloviny června. Takto brzké kvetení je velkou výhodou oproti astrám, které se turanům (zejména vyšším druhům) tolik podobají. Navíc, pokud sestřihnete odkvétající výhony, můžete se těšit na opětovné kvetení v průběhu léta. Je-li pěkné počasí, mohou kvést ještě i na začátku podzimu.

Turan

Foto: Pixabay

Podmínky pro pěstování

Turany nejsou nikterak náročné. Půda, do které je zasadíte, by měla být dobře propustná, aby nebyla přemokřená, je ale třeba, aby byla schopná zachovat si určitou vlhkost. Turany milují sluníčko, takže jim nabídněte místo na plném slunci. Ideálními společníky jsou astry, krásnoočka, kopretiny nebo třeba okrasné šalvěje. Při velké vlhkosti se ale může stát, že turany začnou polehávat. Proto je dobré poskytnout jim určitou oporu ve formě rostlin s pevnějšími stonky (hvězdnice, plamenky).

Péče o rostliny

Turany patří mezi velice nenáročné květiny, takže čím méně si jich budete všímat, tím lépe. Není dobré jim přidávat hnojivo. Jsou velmi odolné vůči suchu. Pokud je příliš horko, můžete je zalít – zálivku ale provádějte spíše méně často a hluboce.

Množení rostliny

Turan se množí sám ze semen. Pokud byste jej chtěli rozšířit na určitá místa, stačí jejich semena nasypat na příslušné stanoviště. Jedná se o ideální rostlinu na skalky. Pěstovat ji můžete také ve spárách dlažebních kostek nebo ve spárách zdí. Dalším velmi jednoduchým způsobem množení, je dělení trsu. To se provádí ideálně na jaře.

Zdroje info:

https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-erigeron/

https://www.ceskestavby.cz/clanky/turany-se-hodi-do-trvalkovych-zahonu-i-na-skalky-zalezi-predevsim-na-vysce-rostlin-29778.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!