Topinambury se zvedají ze dna

Topinambur

Ještě pár let zpátky byly topinambury potravou pro prasata, naštěstí se ale tato lahůdka dostává zpět na výsluní a její chuť odhaluje čím dál více lidí. To ale není jediné plus, pyšnit se totiž může i celou řadou zdravotních benefitů.

Nováček v regálu

Jeruzalémské artyčoky nebo židovské brambory, jak se topinamburám přezdívá, stály velmi dlouho v pozadí a nedokázaly se prosadit mezi širokou nabídkou obchodů. Dnes je situace jiná. Lidé mají zájem o vše, co se odlišuje nebo se vrací do dob minulých. Otázkou zůstává, kam topinambury vůbec zařadit? Mezi zeleninu? Ano, jejich vzhled tomu odpovídá. Ale chuť nápadně připomíná slunečnicová semínka. Celý název této rostliny je totiž „slunečnice topinambur“. Po prvním soustu navíc příjemně překvapí nasládlými podtóny a jemnou slupkou.

Topinambur - hlízaFoto: Pixabay

Třikrát ANO pro topinambury

Topinambury mají ve zdravém jídelníčku pevné místo. Následující důvody jsou výmluvné a nepopiratelné. Nenechte se zmást tím, že se povědomí o nich šíří velmi pomalu.

Bezúdržbové

Pěstování topinambur je směšně jednoduché. Rostliny samy o sobě jsou velké a silné, ale v zemi se skrývají chutné hlízy, kterým nevadí ani chabě vyživovaná půda s velkým podílem písku, mrazy ani deště nebo změny teplot. Sklízet je možné po celý rok. Jsou tak vděčnou potravinou v jídelníčku ze začátku jara, kdy je o jinou zeleninu nouze a ceny v obchodech atakují roční maxima.

Slunečnice topinamburováFoto: Pixabay

Vitamínová bomba

Na pohled tak sice nepůsobí, ale topinambury jsou plné vitamínů, minerálů a výživných látek, které tělu prospívají. Jsou bohatým zdrojem esenciálních aminokyselin, vitamínů B, D, H a C, inulínu, obsahují dostatek bílkovin a vlákniny. Zároveň se ale řadí do skupiny potravin s minimem tuku, jsou tak ideálním parťákem při hubnutí.

Bez nutnosti vaření

Topinambury mají jednu nespornou výhodu. Nemusí se před konzumací tepelně upravovat. Stačí je nakrájet na tenké plátky nebo nastrouhat a dochutit jemnou zálivkou z oleje a citronu. Skvěle chutnají v salátu, v podobě polévek, kaší a pyré, jako hranolky nebo smažené po vzoru klasických brambor. Favoritem jsou ale topinambury zapečené se sýrem. Je to příjemná změna.

Zdroje info: zahradkarskaporadna.cz, vlastní zkušenosti autora

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.