Kakost podzemkatý se vám vyplatí pěstovat tam, kde je stín. Čím se vám odmění za pravidelnou péči?

Chcete-li rychle zazelenit prostor pod dřevinami, kde není mnoho světla, vysaďte sem něco jiného než trávu – například kakost podzemkatý (Geranium macrorrhizum). Je zcela mrazuvzdorný, má minimální nároky na půdu, nevyžaduje téměř žádnou péči a spolehlivě se rozrůstá do šířky. Za několik let vytvoří souvislý hustý koberec, který potlačí veškerý plevel. V zahradě velmi dobře vynikne i jako lem zahradních chodníčků a záhonů.

Skvěle voní a potěší vzhledem

Listy tohoto druhu kakostu mají citrónovou vůni a na podzim se pěkně vybarvují. Část z nich navíc zůstává na rostlině i v zimě, takže se nikdy nebudete dívat na smutnou holou pláň. Kvete fialově a to květy na dlouhých stoncích, které se začínají objevovat od květnu až do srpna.

Z odrůd zmíníme například odrůdu ‚Variegatum‘, která má krémově panašované listy či odrůdu ‚Album‘ s bílými květy. Nemusíte se tedy omezovat jen na původní vzhled – jakkoliv atraktivní je. Kombinace však spíše nedoporučujeme – původní druh obvykle po čase všechny ostatní kultivary vytlačí.

Pěstování kakostu

Vysaďte ho na vzdálenost 30 až 40 cm od sebe do středně výživné, dobře propustné půdy. Toleruje i suché stanoviště, ale v horkých letních dnech bez srážek ho bude třeba občas zalít. V případě nedostatečné výživy a sucha ho totiž může napadnout padlí. Pokud tomu chcete předejít, pak rostliny nastelte kůrou nebo vrstvou organické hmoty, abyste zabránili vypařování vody z půdy. Na podzim můžete k rostlinám přihrnout vyzrálý kompost.

Foto: Pixabay

Kakosty na choroby netrpí

Kakost běžně chorobami netrpí a neláká hmyz ani hlemýždě. Naopak myši si na něm rady pochutnají, ale obvykle nenapáchají velké škody. Rostliny se rychle vzpamatují a obrostou.

Rozmnožit si jej můžete nejlépe na podzim kořenovými řízky. Kakosty se dokážou rozmnožovat i samovýsevem, takže pokud tomu chcete zabránit, tak odkvetlé květy odstraňte dříve, než se začnou tvořit semena. Řezem po odkvětu přispějete také ke druhé vlně kvetení a upravíte tvar a vzhled rostlin. Při této příležitosti také odstraňte poškozené listy.

Zajímavou alternativou může být také orliček

Skromný orlíček obecný (Aquilegia vulgaris) je trvalka, která má životnost asi 3 až 4 roky, pak potřebuje obnovu. Jednoduché odrůdy se snadno rozmnožují samovýsevem, pokud necháme několik květů vytvořit semena. Ovšem vyžaduje pravidelnou obnovu, která souvisí i s jeho následným vzhledem.

Z hybridů s bohatým, často dvoubarevným květem, nevyroste stejné potomstvo. To je bohužel fakt. Na jejich zachování třeba každé 3 – 4 roky vysadit nové F1 hybridy z originálního osiva. Pěstování orlíčku jako zeleného podrostu je tedy o něco pracnější, výsledek však rozhodně stojí za to.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/domov/namnozit-si-rostliny-pomoci-rizkovani-neni-problem.A111206_145201_hobby-domov_mce

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)