Tipy pro vynikající úrodu okurek

Okurky

Pěstování okurek patří mezi nejoblíbenější a nejčastější aktivity na českých zahradách. Okurek existuje nepřeberné množství. Všechny ale milují maximální sluneční záření, takže jim vyberte slunečné místo na své zahradě. Pokud začleníte několik tipů uvedených níže, můžete dosáhnout nejlepší úrody okurek, jaké jste kdy měli.

Předpěstujte si semínka doma

Chcete-li co nejdříve sklízet, vyplatí se vám předsadit si rostliny v interiéru asi měsíc před posledním jarním mrazem. Semena okurek vám tak vyklíčí v předstihu. Sazeničkám zajistěte cirkulaci vzduchu a vlhkost půdy. Jakmile pomine nebezpečí mrazu, můžete své rostlinky přesadit do teplé zeminy na zahradě.Kapková závlahaOkurky: Foto Radek Štěpán

Tipy pro udržení tepla v půdě

Okurky milují nejen světlo, ale také teplo. Podklad můžete zahřát tak, že na něj aplikujete černou zahradnickou tkaninu. S její pomocí dosáhnete teplejší půdy a získáte silnější rostlinky okurek, které vám zajistí větší úrodu.

Okurky: Foto Pixabay

Sklízejte často

Čím častěji budete sklízet, tím zdravější budou vaše rostliny. Díky častému sběru se také nemůže stát, že by okurky přerostly. Zralost okurek můžete odhadnout podle jejich velikosti – zde ale záleží na druhu – nakládačky jsou zralé již od 5 centimetrů, hadovky či salátové okurky pak od cca 13 centimetrů. Čím menší okurky jsou, tím budou chutnější. Přerostlé okurky mohou být hořké, ale mohou také obsahovat příliš velká zrníčka.

Používejte mřížku

Okurky se rády pnou, proto je můžete vyvést po mřížce. Tím zvednete plody z půdy, čímž získáte nejen atraktivnější pohled na svou zahradu, ale také lepší proudění vzduchu kolem rostliny. Díky tomu můžete předejít mnohým chorobám.

OkurkaOkurky: Foto Pixabay

Co způsobuje hořkost okurek?

Jestliže jsou okurky hořké, znamená to, že podlehly nějakému stresu. Obvykle se jedná o tepelný stres nebo také nerovnoměrné zalévání v důsledku střídání období sucha a přelévání. Část rostliny, která poskytuje hořké okurky, můžete přemístit do oblasti s vyrovnanější teplotou. Rovnoměrně a pravidelně své okurky zalévejte.

Okurky: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!