Ladoňka španělská kvete právě teď, nepleťte si ji s hyacintem

Hyacinthoides

Mnoho květin dokážeme na záhonku rozeznat na první pohled. A mnoho z nás si to myslí i o ladoňce španělské alias hyacintovci (Hyacinthoides hispanica). Omylem ji totiž považují za běžný hyacint.

Ano, její květy se známějšímu bratranci opravdu podobají a potěší vás i svou příjemnou vůní. Oproti hyacintu jsou však dále od sebe a netvoří typickou zakulaceno strukturu. Hyacintovec má totiž květ i na vrcholu květního stonku. Na rozdíl hyacintu se pyšní také o něco užšími listy. A pokud na záhonku pěstujete obě tyto květiny společně, vykvete vám ladoňka španělská asi o 14 dní dříve.

Kráska původem ze Španělska

Hyacintovec španělský (Hyacinthoides hispanica) pochází, jak už ostatně jeho název napovídá, z Pyrenejského poloostrova. Zaujme vás zejména svým 30-40 centimetrů vysokým květenstvím, dostupným v mnoha barvách. A samozřejmě také již zmíněnou vůní (oproti hyacintu jde však o vjem méně intenzivní).

Hyacinthoides hispanicaZdroj obrázku: Pixabay.com

Bude se mu dařit v humózní, propustné půdě. Má rád slunce, ovšem úpal nikoli. Sázkou na jistotu je proto spíše jeho vysazení do polostínu. Skvěle orámuje záhonky v okolí keřů a stromů. Zimu přečká bez obtíží, je plně mrazuvzdorný. Ocení však ochranu před vlhkem, na které je háklivý. Dobře ho tedy zakryjte chvojím.

Cibule hyacintovců škůdcům obvykle nechutnají

Máte na zahradě myši, hraboše nebo jiné hlodavce, kteří vaše pracně vysázené cibuloviny považují za chutnou součást svého jídelníčku? Pak vás určitě potěší, že hyacintovec s velkou pravděpodobností vynechají. Navíc se rád a rychle množí (z jedné cibulky může vyrůst až šest rostlin), takže se rychle rozroste po celém svěřeném prostoru.

Na podzim je možné větší trsy hyacintovců vyjmout ze země a rozdělit. A co další péče? Skoro žádnou nepotřebuje. Pouze, je-li v období rašení sucho, pak uvítá mírnou zálivku. A na konci období kvetení bude vděčný za odstranění květenství. Nedojde tak k jeho zbytečnému vysilování při tvorbě semen.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)