Když stříháte buxus, zároveň ho rozmnožte

Zimostráz obecný nebo také Buxus sempervirens je keř, přirozeně se vyskytující v Malé Asii, severní Africe, jižní a střední Evropě a v oblasti od Himalájí až po Kavkaz. U nás se pěstuje jako okrasná rostlina a to zejména kvůli tomu, že dobře snáší řez a ochotně roste prakticky kdekoliv.

Může dorůst do výšky asi 3 m a zpravidla i bez větší údržby roste kompaktně a kulovitě. Potěší i svými tuhými a odolnými listy, které jsou lesklé, tmavě zelené, kožovité a eliptické. Na větvičkách rostou ale velmi hustě a pevně, takž vydrží i sušení a použití do suchých květinových vazeb. Jedinou vadou na kráse je to, že po uříznutí vydávají poměrně charakteristický zápach.

Rozmnožte si buxus snadno a rychle

Zahradnické příručky doporučují odebírat vyzrálé výhony v srpnu, ale ve skutečnosti to můžete udělat kdykoli – třeba při jarním tvarovacím řezu. I loňské výhonky zakoření poměrně ochotně. Hlídejte si, aby spodní část řízku byla tuhá a neohnula se, pokud na ni lehce zatlačíte. Následně otrhejte spodní polovinu listů.

Foto: Pixabay

Konec řízku namočte do vhodného kořenového stimulantu. Jde-li o opravdu mladé jarní výhonky, odeberte jim i poslední pár ještě nevyvinutých listů. Rostlina tak jejich prostřednictvím nebude ztrácet tolik potřebnou vlhkost. Nakonec je až po první pár listů zasaďte do vhodného substrátu.

Kde a jak pěstovat buxus

Najděte jim polostinné místo se stále vlhkou zeminou. Tu připravte smícháním běžného zahradnického substrátu s pískem nebo ještě lépe odkyselenou rašelinou a pískem, smíchaným v poměru 1:1. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku. Už po několika týdnech perfektně zakoření. Během první zimy si ještě zaslouží ochranu a to nejlépe ve studeném skleníku nebo alespoň za pomoci vysoké přikrývky z chvojí. Všeobecně je dobré pěstovat malé buxusy první dva roky v květináči a teprve poté je svěřit volné půdě. Jejich kořenový systém zesílí a poté se rozrostou rychleji.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)