Tipy pro sklizeň lískových ořechů

Lískové ořechy

Lískové ořechy jsou oblíbenou pochoutkou, která patří nejen na vánoční stůl. Tyto oříšky milují dospělí i děti, a tak není divu, že jsou součástí nejedné zahrady. Málokdo ale ví, jak je vlastně sklízet – ještě ze stromu nebo je nechat spadnout? A kdy nastává ten správný čas? To záleží na tom, jakou odrůdu lísky máte, obvykle se to ale děje na konci léta a začátku podzimu. Sběr ořechu se nevyplatí uspěchat. Zde jsou tipy, jak na to.

Kdy sklízet?

Jak už bylo řečeno, závisí to na druhu vaší lísky. Některé můžete sklízet už na konci léta, na jiné si budete muset počkat až do října. Stejně tak určit, kdy jsou zralé, je poměrně ošemetné. Některé druhy (zellské) se sbírají v okamžiku, kdy spadnou na zem, jiné druhy (lombardské) zase sklízíme ze stromu v době, kdy začínají hnědnou. To, že se blíží čas jejich sklizně, můžete poznat také podle toho, že vám oříšky začínají miznout. Rádi si na nich totiž pochutnávají myši, veverky i ptáci.

Lískový ořech

Foto: Pixabay

Období sklizně

Zralost lze posoudit také metodou pokus-omyl. Jednoduše se podívejte na plody své lísky. Pokud se zelený zvonkovitý obal dá snadno vyjmout, oříšky jsou již zralé. Jiní zase zkouší stromem zatřást, a plody samy opadají na zem. Jakmile si všimnete, že oříšky začínají vypadávat z obalu, můžete začít sklízet. Ideální je pod strom rozprostřít plachtu, zatřást s ním. Plody napadají na plachtu a je pak již velice snadné je posbírat.

Med s ořechy

Pokud hledáte způsob, jak skladovat ořechy co nejdéle, můžete vyloupaná jadérka naložit do medu v poměru 1:1. Med zabrání přístupu vzduchu k oříškům, takže si je budete moci vychutnávat opravdu dlouho. Ideální je med zahřát, aby byl tekutý, vmíchat do něj ořechy a pak vše slít do menších sklenic.

Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/sklizime-orechy-vlasske-i-liskove/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!