S výsadbou řebčíku královského se otálet nevyplácí, mohli byste o něj přijít

Také vás na výstavě nebo v zahradnictví zaujaly velké cibule řebčíku královského (Fritillaria imperialis)? Pak byste měli vědět, že jedna drobná chyba může způsobit, že se vám vůbec neujmou.

Řebčíku královskému se také někdy říká císařská koruna nebo královská lilie. Lilie to ale není. Dosahuje výšky až jednoho metru a je jednou z nejatraktivnějších jarních cibulovin vůbec.

Kdy se můžete těšit na kvetení řebčíku

Kvete v dubnu nebo květnu, ale nikdy ne v první sezóně po výsadbě. Potřebuje se totiž usadit. Ke kvetení dochází až ve druhé nebo dokonce třetí sezóně, dříve u něj obvykle plné aklimatizaci nedojde. Z toho plyne, že rostliny by neměly být často nebo ještě lépe vůbec přesazovány. Čím méně je budeme rušit, tím rychleji a bujněji pokvetou.

Foto: Pixabay

Kam a jak řebčík královský vysadit

Tento krasavec miluje teplá a slunná místa, a to nejlépe umístěna na na úrodné, mírně jílovité půdě. Aby ovšem zemina absorbovala vodu a nedocházelo k přemokření kořenů a cibulí, je třeba ji vylepšit štěrkem. Zakoupené cibule nejsou vhodné pro dlouhodobé skladování, může se totiž stát, že zaschnou. Musíte je proto zasadit opravdu ihned po zakoupení.

Doporučená doba výsadby je v červenci a srpnu a to v rozestupech asi 40 cm při vysazení do hloubky asi 30 cm. Do výsadbové jamky se hodí nasypat asi pěticentimetrovou drenáž písku, aby cibule zbytečně nenavlhly a nehnily. Řebčík královský potřebuje spoustu živin, proto záhon okolo něj na jaře a na podzim obohaťte dobře vyzrálým kompostem. Nic dalšího by nemělo být pro úspěch pěstování třeba.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.osiva-semena.cz/rebcik-/730-rebcik-kralovsky-fritillaria-imperialis-aurora-cibule-rebciku-1-ks.html, https://zahrada.bydleniprokazdeho.cz/zahrada/pestujeme-rebcik-kralovsky.php, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-rebciky

Řebčík královský

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)