Tipy, jak založit vonnou zahradu

Tulipány

Důležitou součástí okrasné zahrady jsou vonné květiny. Ty mohou kvést v různá roční období, takže se vyplatí je naplánovat tak, aby vzduch ve vaší zahradě byl neustále provoněný. Některé vůně nás dokážou uvolnit, takže se na relaxaci na zahradě budete těšit. Na výběr je opravdu hodně druhů. Zdrojem vůně může být živý plot, záhon, strom nebo třeba i trávník. U některých druhů nejsou voňavé pouze květy, ale také listy a poupata.

Vůně rostlin

Rostliny jsou tak rozmanité, že některé šíří svou vůni během dne, jiné naopak večer a v noci. Pokud si vybíráte rostliny do své vonné zahrady, měli byste zvážit nejen, kdy kvetou, ale také kdy voní. Na jeden záhon bychom neměli vysazovat najednou kvetoucí vonné rostliny. Rostliny, které voní spíše mírně, vysazujeme na místa, která jsou chráněna před větrem. Některé rostliny (jako je například levandule) nejvíce vonní, když rostou na přímém slunci.

Narcisy

Foto: Pixabay

Jarní rostliny

Mezi aromatické jarní rostliny patří bezpochyby hyacinty, fialky či narcisy. Jakmile odkvetou, přichází čas šeříků a růží (šeříky přitom nabízí více druhů, které se liší různou dobou kvetení). Vhodnými rostlinami jsou také vistárie (pozor na její jedovatost), azalky (kvetou v květnu a poskytují velké množství barev) či magnólie (krásně voní, květy jsou velmi atraktivní). Pro květnové kvetení se hodí také konvalinky, které se hodí do stinných míst – například pod stromy. Na konci května může být zdrojem vůně v zahradě jasmín, levandule, šalvěj a jiné bylinky. Červen je obdobím zimolezu.

Letní rostliny

Léto je opravdu bohaté na aromatické květiny. Jedny z nejvoňavějších jsou denivky ale také pivoňky nebo plamenky. Nádherné jsou samozřejmě také růže, které jsou dostupné v několika různých odrůdách. Vhodné je také zaměřit se na kvetoucí keře a stromy, které jsou krásné také napohled.

Podzimní rostliny

Na konci léta a začátkem podzimu patří mezi aromatické rostliny hlavně vřesy. I ony mají svou specifickou vůni, která ještě v tomto období přilákají včely. Vřesy mají podobné nároky jako azalky, proto je vhodné tyto dvě rostliny vysadit ve vzájemné blízkosti. Také některé růže kvetou až na podzim, takže mohou být další volbou do vaší aromatické zahrady.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-ogrod-zapachowy-sekrety-jego-zakladania,nId,4914622

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!