katran svatba

Nevěstin závoj, který se dá i sníst, aneb seznamte se s katránem

Jeho přezdívku „nevěstin závoj“ zná snad každý, ovšem jeho pravé botanické jméno – to už je jiná. A právě proto je na čase si katrán srdčitolistý (Crambe cordifolia) představit trochu blíž.

Možná si nevěstin závoj také vybavíte. Je vzdušný, s výraznými kulovitými květy na koncích stonků, jež na první pohled vypadají jako suché. S oblibou doplňuje kompozice kytic tvořených růžemi a dalšími výraznými květinami. Dodá jim jistou kompaktnost a o štipec víc luxusu.

Katrán se skvěle hodí do trvalkových výsadeb

Vypadá jako takové „nic“, ale když se na záhonku jen trochu rozroste, už ho nepřehlédnete. Jeho květy navíc přitahují řadu opylovačů. Vy se k němu však příliš nepřibližujte, nevoní totiž právě libě a někomu se může z toho aroma udělat i špatně. Dobrou zprávou však je, že pár větviček v kytici podobnou paseku neudělá. To umí jen vzrostlé trsy katránu na záhonku.

katran

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Roste hojně? Sněžte ho

Možná to nevíte, ale mladé výhonky katránu jsou jedlé. Takže jakmile se na jaře začnou objevovat, vyzkoušejte to. Mladé listy chutnají jako kedlubna, jsou ovšem trošičku štiplavější. Skvěle se hodí zejména do polévek nebo salátů.

Jak katrán aneb nevěstin závoj pěstovat

Nejlépe se mu bude dařit v poměrně úrodné a velmi vlhké půdě. A pokud stojíte hlavně o květy, pak se jich nejvíce objeví při vysazení na slunném místě. A hnojení? Vsaďte na netradiční kvalitu. Katrán je dobré hnojit dvakrát měsíčně a to nejlépe tekutým hnojivem pro rajčata nebo pelargónie. Dodržujete to po celou sezónu – zhruba od dubna až po odkvětu. Nezapomeňte také nevěstin závoj sestřihnout, když odkvete. Zabráníte tak tvorbě semen a vysilování rostliny.

Náš tip: hnojivo pro rajčata je leckdy doporučováno i pro pokojové ibišky. Díky němu totiž lépe kvetou a téměř neshazují listy.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *