Kavkazská jedle

Tip na vánoční stromeček: Kavkazská jedle

Toto prosincové období je obdobím vybírání vánočních stromečků.  Každý dává přednost něčemu jinému. Někdo smrku, někdo borovici a někdo třeba jedli. Právě o jedli, konkrétně kavkazské jedli bude řeč i v dnešním článku. V čem spočívá její elegance a čím je typická?

Jehličnatý strom z Kavkazu?

Kavkazská jedle je jehličnatý a vysoký strom, který má kuželovitě uspořádanou korunu.  Jak už název napovídá, původně pochází z Kavkazu a také severního Turecka, rozšířená je i v severních oblastech Evropy, Asie nebo Severní Ameriky. Jedle běžně dorůstá výšky 12-18 metrů, někdy dokonce i 30 metrů.  Kavkazská jedle se vysazuje v parcích i zahradách a je zcela mrazuvzdorná. Ublížit by jí mohli jen pozdní jarní mrazíky a to v případě, že má strom čerstvě vyrašené výhony.  Taková jedle potřebuje dostatek prostoru, ale existují i zakrslé druhy, které můžete využít na zahrádkách.  Jedle preferují humózní, vlhkou a dobře propustnou půdu. Dále slunné stanoviště, které bude chráněno před chladným větrem, snese však i polostín.

Co je pro jedli typické?

Pro kavkazskou jedli je typický pyramidální růst a husté větve. Roste také velmi pomalu, takže každý centimetr se cení. Šišky jsou válcovitého tvaru, nejdříve v zelených odstínech, poté purpurově modré. Při dozrávání už získávají hnědou barvu.  Elegantnosti nepřidává jedli jen samotný vzrůst a šišky, ale také ploché a vícebarevné jehličí. Jehličky bývají dlouhé, dvouřadě rozložené a pořádně husté.  Na povrchu jsou lesklé v tmavě zelených tonech, na rubu zase stříbřitě šedé. A k tomu všemu při rozmělnění voní jehličí jedle příjemně po ovoci.

Když se rozhodnete pro vánoční jedli

Jedle jsou na Vánoce velmi oblíbené. Uříznutá jedle totiž vydrží déle než smrk a její charakteristická vůně je zkrátka nezaměnitelná. Pokud se rozhodnete pro kup kavkazské jedle, je důležité ji kupovat u renomovaných prodejců, kteří mají řez i uchováni takové jedle zvládnutý.  Nákup u náhodného prodejce u silnice by se vám nakonec nemusel vyplatit a jedle by Vánoce nemusela vydržet. Dost často se v dnešní době stává oblíbenou variantou také kavkazská jedle v květináči. Tu pak na jaře můžete zasadit na zahradě a těšit se z ní ještě spoustu let.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *