Jírovec maďal

Tinktura z kaštanového květu je všestranná a vyrobíte ji snadno

Kaštan koňský alias správně botanicky jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) se používá k léčbě celé řady neduhů. A právě teď je dostupná jedna z jeho nejúčinnějších částí – květy. Nádherně voní, zvědavcům zanechají na nose oranžovou stopu a během chvilky jich natrháte dost na celou zimu.

A proč si květy kaštanu dopřát? Posilují oběhový systém a mají protizánětlivé a svíravé vlastnosti. Dobře působí také proti otokům, při chronické žilní nedostatečnosti dolních končetin a pomohou i na křeče lýtek a křečové žíly.

Kaštanovou tinkturu lze použít zevně i vnitřně

Hlavními účinnými látkami ve květech kaštanu jsou saponiny, flavonoidy a kumariny. A nejvíce se jejich působení rozvine právě v tinktuře. Užívaná vnitřně po kapkách působí protizánětlivě, také příznivě na elasticitu cévních stěn a dokáže pomoci i osobám s vážnějšími kardiovaskulárními problémy (ovšem vždy jen po poradě s lékařem). Zevní nanášení pak pomáhá proti křečovým žilám, a zklidní také bolavé klouby a svaly a částečně jim uleví od bolesti.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kaštanová tinktura – recept

Ingredience:

  • větší hrst sušených kaštanových květů (čerstvé usušíte za pár dní)
  • 1 litr vodky

Způsob přípravy:

Hrst sušených kaštanových květů podrťte, nasypte do sklenice, promíchejte a zalijte vodkou. Nechte 14 dní odpočívat. Alespoň obden obsah protřepejte. Poté tinkturu přeceďte přes jemné plátno a uskladněte v menších lahvích z tmavého skla (brání oxidaci). Otevřenou lahvičku spotřebujete do jednoho měsíce.

Náš tip:

Účinky tinktury posílíte, když do ní přidáte navíc 10 podrcených nezralých kaštanů, sklizených v červenci. Jednoduše ji nechte louhovat znovu. Nebo si květy nasušte a vložte je do alkoholu teprve na začátku prázdnin spolu se zelenými plůdky.

Jak tinkturu užívat

Podle závažnosti problémů je doporučeno 10-20 kapek denně. Vnitřně je zapovězena těhotným ženám a lidem s ledvinovými problémy. Neměly by ji užívat ani děti do 18 let.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *