Testy PCR bez negativního nádechu – nově slouží i k detekování obávaného onemocnění prasat. Mohou předejít vyhubení celého chovu

Vypadá to, že se v posledních letech s nejrůznějšími prudce nakažlivými onemocněními doslova roztrhl pytel. Naštěstí nám v boji s nimi pomáhají stále modernější a dostupnější prostředky. A nejinak je to i u afrického moru prasat (AMP).

Pokud tato zvířata chováte, pak víte, že jde o velmi nebezpečné a silně nakažlivé onemocnění, které postihuje domácí i divoká prasata bez ohledu na plemeno a věkovou kategorii. Pro AMP je také charakteristická vysoká, téměř 100 % letalita. Na člověka se ovšem naštěstí nepřenáší.

Testy PCR mohou pomoci diagnostikovat problém již v zárodku

Když se řekne PCR, vybavíme si v souvislosti s aktuální situací především testy na obávané onemocnění covid-19. Ovšem sloužit mohou i v jiných zdravotních oblastech. Nedávno byl představen první PCR test pro detekci viru afrického moru prasat ze vzorků plné krve a sleziny. A to v reálném čase.

Foto: Pixabay

Jedná se o první diagnostický produkt, jež je pro tuto oblast určen, licencovaný ministerstvem zemědělství. Jde o možnost opravdu rychlé reakce v případě výskytu ohniska afrického moru prasat.

Jen jeden test testu rozhodně nestačí

Dovolte nám tuto slovní hříčku trochu vysvětlit prostřednictvím slov odborníků. „Je dobře známo, že viry mutují a vyvíjejí se, a proto by se zavedené návrhy PCR testů měly pravidelně přehodnocovat, aby se zajistilo, že budou i nadále vyhovovat svému účelu,“ říká dr. Callahan, kontaktní osoba USDA CVB ve společnosti Tetracore, která za tímto projektem stojí.

Mimochodem – to by nemělo platit jen o těchto testech, ale o všech PCR, které se ve světě používají. A nezáleží na tom, pro jaké onemocnění jsou navrženy.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.svscr.cz/zdravi-zvirat/africky-mor-prasat-amp/, Společnost Tetracore, Inc. představila první PCR test pro detekci viru afrického moru prasat ve vzorcích plné krve a sleziny v reálném čase, licencovaný USDA | Protext – PR služby ČTK

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)