Bouda pro psího parťáka: Jak na zateplení a náležité vybavení pro nadcházející zimní období

bouda

Pokud máte psího kámoše, který celoročně žije venku, tak je třeba mu zajistit k tomu náležité podmínky. I v případě, že váš pes je jen přes den venku, tak v zimním období je nezbytné zateplení boudy. Na co se zaměřit, aby se psovi v boudě spalo a odpočívalo co nejpohodlněji?

Je třeba myslet nejen na pohodlí, ale hlavně zdraví vašeho psa. Pokud necháváte psa v boudě i přes zimu, je třeba mu zajistit odpovídající podmínky. Mezi které patří kvalitní, a především zateplená bouda.

Na velikosti záleží aneb výběr boudy

Zásadní je dobře zvolená bouda, tj. vybrat správnou velikost. Podle čeho se v tomto směru řídit? Pes se musí v boudě bez problému otočit, ležet. Za optimální se doporučuje na 1 cm kohoutkové výšky psa 100 cm² podlahy. Záleží na tělesné proporci psa. Aby zkrátka z boudy unikalo co nejméně teplo. Úplně ideální je bouda, která je rozdělena na 2 části, tzv. předsíň a spací prostor.

Vysoký práh, dvířka a nezbytné pohodlí

Aby váš čtyřnohý chlupáč v boudě neprochladl, je třeba zajistit, aby bouda měla vyšší práh, který zabrání průvanu. Efektivní jsou psí dvířka, která zajistí snadný průchod do boudy a naopak ven. Zároveň i díky tomu nebude psovi uvnitř boudy zima. Bouda mající dvířka přeci jen zamezí více přístupu chladu do vnitřního prostoru oproti variantě bez dvířek s otevřeným hlavním vchodem. Pokud máte boudu s otevřeným vchodem, tak ho zakryjte kusem pevné látky.

pes

Foto: Pixabay

Izolace neboli vhodné zateplení

Izolace je zásadní, a to jak stěny, střechy, tak i podlahy. Díky tomu váš pes při spaní a odpočinku v boudě nenastydne a bude mít komfortní podmínky v zimním období. Ideální je, když má bouda i nožky. Skýtá to jistou izolaci. Na podlahu dejte psovi matraci, pelech, starý koberec či trochu slámy. V případě slámy je však třeba podestýlku kontrolovat, aby nebyla příliš vlhká či neplesnivěla.

Nezapomeňte na izolaci i všech stěn a střechy. Jako materiál postačí polystyren, který je levný a prokáže patřičnou službu. Pozor však na to, že polystyren musí být krytý z obou stran dřevem, neboť by ho pes mohl i rozkousat.

Zdroj: dogslife.cz, ostrovzvirat.cz

Náhledové foto: Pixabay