Tamaryšek: Krasavec v každé roční době

Tamaryšek

Krásný opadavý keř, který působí na první pohled velmi jemně. Přesně takto lze bez problémů charakterizovat tamaryšek. Ač se to na první pohled nezdá, jedná se o velmi silnou rostlinu schopnou snést i velmi silný vítr. Roste poměrně rychle a dokáže se dorůst klidně i výšky 2 až 3 metrů. Typický je předkloněnými větvemi a jemnými šupinovitými lístky světle zelené barvy. Od dubna do května se bude jednat o skvost, který vaši zahradu dokonale oživí. Typické růžové květy jsou srostené v hroznech. Jak na jeho pěstování? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Substrát a stanoviště pro tamaryšek

V každém případě by měl být tamaryšek ve velmi solidně propustné zemině. Pokud jej zasadíte do těžké půdy, dařit s emu určitě nebude. V podstatě stačí obyčejná zahradní zemina. Co se týká stanoviště, vyberte takové, které má dostatek sluníčka. To tamaryšek opravdu může. Kvést bude od dubna až po květen. V zahradě si tak najde své pevné místo, které se bude vyznačovat typickým růžovým odstínem.

Nejznámější odrůdy tamaryšku

Z nejznámějších kultivarů tamaryšku jmenujme především odrůdu T. tetrandra. Ta se dokáže dorůst výšky až 3 metrů. Její květy jsou jemně růžové, a to spíše do světlé barvy. Pokud byste spíše chtěli tamaryšek s vonnými silně tmavě růžovými květy, volte kultivar T. pentandra. Je tak moc hezký a výraznější než předchozí odrůda.

Další péče o tamaryšek

Základem péče o tamaryšek je seřezávání větví, na kterých se v posledním roce nacházely květy. U kultivaru T. pentandra se ořez řeší ihned po odkvětu. Jinak potřebuje tamaryšek přímé světlo a je mrazuvzdorný. A jak je na tom tamaryšek z hlediska množení. Na podzim se odebírají řízky, jež se na jaře vysazují do půdy. Na otázku, jak rychle roste tamaryšek, přesně neodpovíme, jelikož je to individuální. Nicméně za několik týdnů byste měli rostlinu mít, s přespřílišným kvetením ale nepočítejte.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.