Mrkev nepěstujte vedle petržele. Nesvědčí jí ani brokolice či brambory

Mrkev

Mrkev není příliš náročná na pěstování. Je důležité dobře zvolit stanoviště a uvolnit půdu. Klíčem je ale také ochrana proti škůdcům. K tomu vám mohou posloužit některé rostliny, které můžete pěstovat společně s mrkvemi. Existují ale i rostlinní společníci, kteří se k mrkvi nehodí a neměli byste je pěstovat jako doprovodné rostliny. Které to jsou:

Mrkev a petržel

Na záhonech si velice často můžete všimnout společného pěstování mrkve a petržele. I když to jsou rostliny, které jsou si poměrně dost podobné, na záhoně si příliš nerozumí. Mrkev totiž obvykle vzejde dříve, zastíní petržel a odebere jí vodu a živiny. Proto bychom je měli pěstovat odděleně.

Kopr
Foto: Unsplash

Kopr přitahuje škůdce

Zatímco vaše rajčata nebo okurky si ve společnosti kopru libují, mrkev nemá stejný názor. Kopr přitahuje totiž škůdce, které milují jedni z nejhorších škůdců, kteří si na mrkvi pochutnávají. Jako doprovodná rostlina k mrkvi tedy rozhodně nefungují.

Celer přitahuje choroby

Celer je na tom v podstatě stejně, jako kopr. Přitahuje škůdce, kteří si na mrkvi rádi pochutnávají. Kromě toho zvyšuje také pravděpodobnost některých chorob. Jejich společná výsadba zvyšuje riziko napadení škůdci obou rostlin.

Fenykl zastavuje růst rostlin

Neplatí to u všech rostlin, ale je jich poměrně dost. Fenykl při svém růstu vylučuje látku známou jako anethol, která zastavuje růst okolních rostlin. Kromě toho tato látka přitahuje i škůdce, jako jsou mšice.

Pastinák a mrkev

Pastinák může přitahovat podobné škůdce, jako mrkev. Pokud se tito objeví na jedné rostlině, velmi snadno napadnou i druhou rostlinu. Společná výsadba tedy zvyšuje riziko těchto chorob.

Brambory a mrkev

Nejedná se o dobré sousedy, protož mají různé nároky na půdu. Potřebují dostatek prostoru kolem sebe. Mohly by spolu konkurovat o živiny a vodu. Navíc je napadají podobní škůdci, takže se zvyšuje pravděpodobnost jejich výskytu.

Zdroje info:

https://niepodlewam.pl/marchew-uprawa-wspolrzedna/

https://www.gardenia.net/guide/best-worst-companions-for-carrots

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!