Také po této rostlince šlapete, nebo ji vytrháváte? Šrucha zelná není plevel

Šrucha zelná

Plevelných rostlin je spousta. Když většinou chceme mít na zahrádce zeleninu, kterou pěstujeme, jdou jakékoli jiné rostliny pryč. Stejně tak je tomu i v případě zarostené dlažby nebo prostoru okrasného záhonku. Mnohdy vyhazujeme i rostliny, které mají skvělý užitek. Typická je v tomto ohledu šrucha zelná. Tuto dobrotu se opravdu vyplatí využít a nevyhazovat ji na kompost. Podívejme se tedy na tuto rostlinku mnohem podrobněji.

Jednoletka šířící se samovýsevem

Mnozí lidé nepochybně šruchu znají. Nejedná se ale o tu zelnou. Klasiku představuje šrucha velkokvětá, která slouží jako nádherná dekorace. Užívat si jejich květů rozhodně stojí za to. Šrucha zelná označovaná latinsky jako Portulaca oleracea vypadá jinak. Rozhodně se vyplatí ji ochutnat.  

Setkat se s ní lze prakticky všude

Šrucha zelná neboli portulaca je jednoletou rostlinou, která se množí samovýsevem. I proto se často označuje jako plevel. Vyrůstá většinou na těch stejných místech jako v minulém roce. Hoví si jak v záhoncích, tak i třeba v městských chodnících v jejich spárách. Bez problémů ji lze najít i na jihu Evropy na místech, která jsou poměrně vyprahlá.   

Šrucha zelnáŠrucha zelná: Foto Radek Štěpán 

Jak poznat, že není šrucha plevel?

Vcelku jednoduše. Vyznačuje se plazivými stonky, které se šíří po zemi. Vytváří tak jakousi hvězdici. Tyto stonky jsou typické načervenalou barvou. Listy jsou značně dužnaté. Nápadně se podobají pokojové rostlině tlustici. Kvítky šruchy zelné jsou žluté. Kvete ovšem až později v srpnu.

Kdy sbírat šruchu zelnou?

Ideální doba je ta, když rostlina ještě nekvete a je mladá. Konzumovat lze jak stonky, tak i listy. Vyznačují se mírně nakyslou chutí a spoustou slizovitých látek. Mnohdy je chutí přirovnávána k okurkám.

Jaké má šrucha zelná využití?

Mnohdy stačí zadat v některém vyhledávači heslo šrucha zelná recepty a naleznete doslova záplavu nejrůznějších dobrotu, jichž je tato bylinka součástí.

Šrucha zelnáŠrucha zelná: Foto Radek Štěpán 

V kuchyni se neztratí

Nepochybně. Připravit si lze třeba odvar ze šruchy. Skvělá je jako součást nejrůznějších zeleninových letních salátů. Recept na jeden takový nabízíme i my.

Připravíme si ho tak, že smícháme následující ingredience:

2 rostliny šruchy zelné,

2 papriky,

2 rajčata,

2 okurky,

1 cibuli,

sůl,

pepř,

citronovou šťávu,

pažitku,

olivový olej.

Salát bude dokonale barevný a chutný. Jinak se šrucha zelná hodí i s bylinami typu estragonu nebo tymiánu.

Zdroje info: Autor, radimejak.cz, kytkykjidlu.blogspot.cz, fresh.iprima.cz 

Šrucha zelná: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.