Pavlovnie plstnatá: Její květy jistě znáte, ale název nejspíš ne

Pavlovnie plstnatá (Paulownia tomentosa), česky též paulovnie plstnatá, běžně známá i pod přezdívkami jako císařovna nebo princezna, pochází z Číny. Tato přízviska pocházejí z její domoviny a není divu, vždyť jde o rychle rostoucí strom, který svou majestátností zdobí mnohá města. V současné době je v plném květu a předvádí své charakteristické velké fialové květy a tři výrazné listy.

Tento strom má bohatou kulturní historii, která sahá více než 2 600 let před náš letopočet, kdy byl považován za posvátný strom a symbol štěstí.

Japonská historie pavlovnie

První zmínky o stromu paulovnie v Japonsku pocházejí z doby kolem roku 200 našeho letopočtu. V Japonsku existuje tradice vysazovat strom paulovnie, když se v rodině narodí dcera. Před její svatbou se strom pokácí a z jeho dřeva se vyrobí truhla na věno, nábytek a svatební dary. Používá se také k výrobě hudebních nástrojů, jako je koto, tradiční japonský strunný nástroj.

Strom paulovnie se stal symbolem úřadu japonského premiéra a následně i Řádu vycházejícího slunce, prestižního vyznamenání udělovaného i v České republice. Její vyobrazení se dokonce nachází na minci v hodnotě 500 jenů, což ještě více zdůrazňuje její kulturní význam.

Foto: Pixabay

Jak využít pavlovnii na zahradě

Kromě symbolické hodnoty má strom paulovnie i praktické využití. Je známá svým rychlým růstem a získala si pozornost díky svému potenciálu jako udržitelný zdroj dřeva. Dřevo stromu paulovnie je lehké, trvanlivé a odolné vůči hnilobě, takže je vhodné pro různá použití, včetně nábytku, stavebnictví, a dokonce i surfových prken.

Kromě praktické a symbolické role se strom paulovnie může pochlubit také ekologickými výhodami. Její velké listy poskytují dostatek stínu a pomáhají snižovat erozi půdy, zatímco její krásné květy přitahují opylovače a podporují biologickou rozmanitost v okolním prostředí.

Víc, než je krásný strom

Až budete příště obdivovat krásu kvetoucí paulovnie, oceňte její kulturní význam a přínos pro různé aspekty života společnosti. Od jejího uctívaného postavení ve starověku až po praktické využití v moderním průmyslu – tento pozoruhodný strom nepřestává okouzlovat a inspirovat. Až tedy příště potkáte paulovnii tomentosu v celé její kráse, věnujte chvíli obdivu její vznešenosti a zamyslete se nad bohatým dědictvím, které představuje.

 

Zdroj: https://www.havlis.cz/karta.php?kytkaid=393, https://paulownia.wbs.cz/, https://www.zahradnictvi-flos.cz/paulownia-tomentosa-paulovnie-plstnata.html, https://www.vdberk.cz/stromy/paulownia-tomentosa/, http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1267, https://www.casopis.ochranaprirody.cz/pravo-v-ochrane-prirody/pestovani-paulovnie-pro-energeticke-ucely/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)