Tajemství květomluvy vám ukáže tyto ozdoby zahrad z docela jiného úhlu

Květomluva byla tajným jazykem milenců, spiklenců a mnoha dalších skupin lidí, kteří nechtěli nebo nemohli dávat své myšlenky najevo tak přímo, jak by si přáli. Ovšem pomoci nám může i dnes.

Podrobně vás s touto problematikou seznámit výstava Květnomluva na Zámku Loučeň. Jak samotný název akce napovídá, květiny zde budou hrát hlavní roli. A to jak při prohlídkách zámecké expozice, tak při samotné procházce zámeckým parkem. A kdy přijít porozumět řeči květin? Už od 30. dubna až do 5. června 2022.

Květnomluva tu však není novinkou. Na zámku Loučeň se objeví již po druhé, ale za jejím vznikem stojí částečně náhoda. První myšlenka přišla na jaře roku 2021, kdy nebylo možné vlivem protiepidemických opatření provádět skupinové prohlídky. Vznikl tak krásný nový projekt, který v loňském roce sklidil i návštěvníků velký úspěch.

Růže

Foto: Pixabay

Jak celá myšlenka vznikla

„Na Zámku Loučeň jsme objevili kouzlo květomluvy již v roce 2020, když jsme představili našim návštěvníkům Příběh lásky. Při studiu dobových pramenů jsme narazili na květomluvu a je to téma natolik široké, že jsme využili podobnost s názvem měsíce května a pustili jsme do světa KVĚT(N)OMLUVU, která se díky návštěvnickému úspěchu zařadí mezi naše stálé projekty, například vedle Pohádkového léta či Příběhu vánočního stromečku.“ sdělila ředitelka loučenského zámeckého areálu Kateřina Šrámková.

Za tajemstvím květin

A na co se můžete těšit? V rámci zámecké prohlídky na vás bude v každé místnosti čekat květinová instalace, unikátní svojí symbolikou. Každá květina totiž znamená vzkaz, který si mezi sebou předali obyvatelé zámku. Je tedy jasné, že se návštěvníci se tak dozví i mnoho o historii a určitě jim neuniknou drobná tajemství z knížecí rodiny Thurn-Taxisů.

Zajímá vás, jaké vzkazy si mezi sebou posílali kníže Alexandr a kněžna Marie, kteří spolu strávili 59 let společného života? A co si mezi sebou říkali princ Erich s kněžnou Gabrielou, kteří spolu měli devět dětí? A je ve hře jenom láska, nebo toho můžeme květinami vyjádřit mnohem více?

A by toho nebylo málo, můžete se těšit i na drobný dárek, který s květomluvou velmi úzce souvisí. Rozhodně se tedy máte na co těšit.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Květnomluva na Zámku Loučeň | Protext – PR služby ČTK

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)