Macešky: v květnu je rozhodně nevysazujte!

Maceška

Macešky jsou velmi oblíbenými květinami, protože s minimem péče poskytují velké množství květů. Jejich výhodou je také to, že jsou jedlé a navíc se dají použít na řadu zdravotních neduhů. Tak například na léčbu kardiovaskulárního zdraví, ale také při kožních a gynekologických onemocnění. Kromě toho se používaly také při problémech s trávením a močovým systémem. Při jejich použití je ale třeba dbát zvýšené opatrnosti. Divoké odrůdy lze nalézt v parcích, na loukách, pastvinách, mezi keři na okrajích lesů.

Původ rostliny

Maceška (Viola tricolor) je velice častou rostlinou. Původně rostla v oblastech Japonska a střední Číny. Vzhledem k nádherným okvětním listům a zejména jejich zbarvení se ale stala populární na celém světě. Název této rostliny se postupně měnil, takže macešku můžeme v historických pramenech najít pod různými názvy. Například na začátku devatenáctého století měla rostlina německý název, který překládáme jako „veselé oči“. V současné době je botanické jméno macešky violka trojbarevná.

Macešky

Foto: Pixabay

Maceška v historických pramenech

Maceška se objevila v Tolstého Anně Karenině. Hlavní hrdina si touto květinou zdobila oblečení i účesy. Ve starověkých řeckých a římských mytologiích se macešky proměnily ve zvědavé smrtelníky, kteří špehovali koupající se bohyni lásky. Dodnes jsou macešky symbolem zvědavosti, překvapení a věrnosti v lásce. Také staré další prameny zmiňují několik legend o maceškách.

  • V jedné ruské se říká, že dívka byla násilně oddělena od svého milence. Ten se oženil s bohatou nevěstou, a proto jeho původní dívka náhle zemřela. Na jejím hrobě vyrostly macešky. Každá ze tří barev rostliny zosobňovala pocity, které prožívala ubohá dívka: naděje, překvapení a smutek.
  • V Anglii se tato rostlina dávala milencům na svatého Valentýna.
  • Dívky v Polsku dávaly macešky před odloučením svým manželům a ženichům. Byly symbolem jejich lásky a věrnosti.
  • Ve Francii se kytice macešek dávala tomu, komu jsme chtěli dát najevo, že si jej budeme navždy pamatovat.

Výsadba macešek

Macešky lze pěstovat ze semen nebo také zelenými řízky. Zasadíte-li rostlinu v květnu, může ještě na podzim vykvést. To je ale nežádoucí, protože pak je rostlina oslabená kvetením a nepřežije zimu. Také by se neměly vysazovat na podzim, protože se nestihne připravit na zimu. Ideálním obdobím pro výsadbu macešek je v červenci pro jarní kvetení, nebo v únoru pro podzimní kvetení. Rostliny jsou náchylné na stojící vodu, proto bychom pro ně měli vybrat dobře propustnou půdu. Květiny potřebují vydatnou zálivku a hnojení.

Zdroj: https://burea-uinsurance.com/en/pansies-benefits-properties-calorie-content-useful-properties-and-harm/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!