Tajemná Agastache: meduňka, máta a levandule v jednom

Agastache

Na bylinkových záhoncích se téměř neobjevuje, i když je významnou léčivkou a medonosnou rostlinou. Řeč je o Agastache, vytrvalé aromatické bylině. Po přečtení tohoto článku jistě propadnete jejímu kouzlu právě vy.

Přizpůsobivá Američanka

Agastache patří do čeledi hluchavkovitých, je tedy příbuzná třeba známému plevelu popenci, meduňce a mátě. Jejím původním domovem je Mexiko a jihozápadní část USA. Dorůstá do výšky 30–100 cm a tvoří kompaktní trsy se sklonem k dřevnatění. Vyznačuje se vzpřímeným hroznovitým květenstvím v různých barvách, nejčastěji se objevuje fialová, modrá či růžová. Kvete od června do září. Během této doby přiláká na vaši zahradu velké množství hmyzích opylovačů, především včel. V našich podmínkách se setkáte nejčastěji se dvěma druhy, kterými jsou Agastache mexická a Agastache anýzová (fenyklová). Narazit můžete také na Agastache svraskalou, která je původem z Asie. Všechny tři druhy obsahují množství vonných silic připomínající vůni lékořice.

AgastacheAgastache Blue Fortune: foto David J. Stang/ Creative Commons/ CC-BY-SA-4.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Agastache_Blue_Fortune_5zz.jpg

Co má ráda?

Agastache vyžaduje prosluněné stanoviště a spíše sušší propustnou půdu. Přemokřená zemina jí nesvědčí a spolehlivě způsobí uhnívání kořenů. Velmi dobře se jí bude dařit na skalkách a snadno se rozmnoží. V zahradnictvích nebo na internetu můžete najít širokou škálu kultivarů a vybrat tak rostliny přímo na míru. Dávejte ovšem pozor na vymrznutí. Agastache nesnáší mráz dobře, je lepší ji na zimu zakrýt.

Agastache

Agastache Red Fortune: foto David J. Stang /Creative Commons/CC-BY-SA-4.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Agastache_Red_Fortune_1zz.jpg

Léčivka i koření

Nezapomínejme ani na léčivé působení Agastache. Pomáhá k uvolnění psychického vyčerpání a má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Dobře účinkuje také proti nechutenství a problémům s trávením. Nasušená nať v látkovém pytlíčku vám navíc krásně provoní skříň. Použít ji můžete také k dochucování jídel, přípravě čajů nebo svěžích salátů. Především Agastache svraskalá je nezastupitelnou součástí asijské kuchyně.

Zdroj: https://www.floranazahrade.cz/kouzlo-agastache/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým druhým domovem. Fascinují mě netradiční druhy rostlin a ráda k jejich pěstování inspiruji i vás.