Orchideje: nekupujte drahé hnojivo. Vystačíte si s tím, co máte doma

Banánová slupka

Orchideje mohou být vrtošivé, obzvláště tropické druhy. Například Phalaenopsis ale nejsou příliš náročné na pěstování, s minimem péče to zvládne každý začátečník. A za tak málo nás odmění bohatým množstvím květů, které dlouho vydrží. Tyto dvě skutečnosti dělají z orchideje jednu z nejoblíbenějších kvetoucích pokojových rostlin vůbec. Na zálivku stačí myslet jednou za týden, kdy je na pár hodin ponoříte do vody pokojové teploty. Pak už jim stačí jen světlé místo – a nějaké ty živiny.

Banánová slupka

Namísto kupování hnojiva na orchideje jim můžete připravit domácí hnojivo, které je stejně tak dobré a může znamenat to, že vaše orchideje po něm porostou klidně i celý rok. Přirozené hnojivo, jakým je banán, má jednu velkou výhodu – nemůžete jím své rostliny předávkovat. Banánová slupka obsahuje všechny základní živiny: fosfor, draslík, dusík. Musíte však použít slupku ze zdravého banánu – ten, který už je načernalý nebo nahnědlý už není vhodný.

Orchidej

Foto: Pixabay

Jak hnojit banánem

Pro tyto účely si připravíme infuzi z banánové slupky. Připravte si nádobu o objemu 3 l. Vyčistěte ji opravdu důkladně (sterilizujte ji). Do hrnce dejte vařit 3 litry vody. Jakmile voda dosáhne varu, odstavte ji a počkejte, až se ochladí na 40 °C. Mezitím si můžete připravit banánovou slupku. Z vnitřní strany se nachází zbytky dužiny, které bychom se měli zbavit. Poté ji opláchněte a vložte do připravené nádoby. Zalijte ji vodou a zavřete. Takto připravenou nádobu nechte odstát v temnu asi 3 dny. Poté už ji můžete začít používat – před nalitím na orchideje je ale zapotřebí ji zředit vodou v poměru 1:1.

Jak infuzi používat

Tato infuze podporuje tvorbu chlorofylu v rostlině, čímž přispívá k jejímu celkovému zdraví. Díky tomu vaše orchidej také více pokvete. Hnojivo můžete aplikovat různými způsoby. Naředěné jimi můžete orchideje zalít přímo do květináče nebo je v infuzi namočte (tak jako to děláme při pravidelné zálivce). Další možností je nalít infuzi do lahve se sprejem a nastříkat ji na listy.

Cibulové hnojivo

Podobným způsobem je možné připravit hnojivo také z cibule. Stačí, když hrst cibulových slupek zalijete 1,5 litrem vody a vaříte 6 minut. Po vychladnutí je slijte a používejte jednou za měsíc jako hnojivo. To, co nevyužijete, můžete použít na jiné rostliny nebo vylijte – tuto infuzi není možné uchovávat na později.

Zdroj: https://chalupari-zahradkari.cz/pokojove-rostliny/vyzivne-hnojivo-pro-orchideje-z-bananu-cibule-a-kave-po-kteremu-pokvetou-bez-prestavky-cely-rok/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!