Tahle čokoláda vám vyroste přímo na stromě

Diospyros Digyna

Čokoládovník patří obvykle do říše dětských snů. Co se však stane, když vám prozradíme, že známe strom, jehož ovoce chutná doslova a do písmene jako čokoládový pudink? A že vám tenhle krasavec poroste s trochou štěstí i v obýváku?

Je to černá sapota (Black sapote), latinsky také Diospyros Digyna. Pochází z Mexika, ale dnes se pěstuje prakticky po celém světě. Roste velmi rychle a plodit dokáže už ve dvou letech. V našich podmínkách je sice její pěstování trochu problematičtější, ale za zkoušku rozhodně stojí.

Vystačí si i s teplou místností v bytě

Černá sapota je strom tropického pásma, takže po celý rok potřebuje zejména teplo. Zalíbí se jí u jižního okna, ovšem nesnese přímý zdroj tepla. Pokud ji postavíte k topení, velmi brzy zajde. Radost vám bude dělat už jako malá sazenička, a to díky svým lesklým až 30 centimetrů dlouhým listům.

Vystačí si jen s mírnou zálivkou, potřebuje ovšem pravidelné hnojení. A to komplexním hnojivem 1x za 14 dní během celé sezóny (březen až říjen).

Diospyros Digyna

Foto: Pixabay

Pořiďte si raději roubovanou sazeničku

Květy se pak objevují na jaře. Jsou žluté, zvonkovité a spíše nenápadné. A za jak dlouho se objeví? Pokud investujete do roubované sazenice, tak už ve druhém roce pěstování.

Naopak sapoty vypěstované ze semen, jež běžně bývají k dostání na zahraničních portálech, se leckdy k úrodě „přemluví“ až po sedmi letech a plody navíc jen zřídkakdy dozrají. A pokud ano, nebývají nijak kvalitní.

Jak sapotu konzumovat

Pokud budete mít štěstí a plody vám opravdu dozrají, pusťte se do nich jednoduše jen tak stačí vám lžička a trochu mlsný jazýček. Ve světě se pak ze sapoty připravují lahodné dezerty nebo mléčné koktejly. Fantazii se zkrátka meze nekladou.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)