Symbolika jmelí – záleží na barvě nebo je jedno, jaké si domů přinesete? A proč se vyplatí znovu začít pouštět lodičky?

Jmelí

Symbolika jmelí: Některé sváteční zvyky jsou v dnešní době skoro zapomenuté, a to je opravdu škoda. Pojďme si některé z nich připomenout.

Lití olova

Zvyk, který upadl téměř v zapomenutí, ale nyní znovu ožívá. Každý člen rodiny po štědrovečerní večeři kápne trochu olova do studené vody a z odlitku pak celá rodina hádá, co připomíná a co dotyčného v příštím roce čeká.

Jablíčko

Po večeři si každý rozkrojí napříč pěkné jablíčko. Pokud uvidí hvězdičku, příští rok ho čeká jen samé štěstí a úspěch. Červ značí nemoc a křížek smrt.

Symbolika jmelí

Jako symbol štěstí se věší také jmelí, a to v místě kde je možno pod ním projít. Ať koupíte zlaté, stříbrné nebo zelené, vězte, že čím více kuliček, tím více štěstí. Platí také, že pod jmelím můžete kohokoli beztrestně políbit.

Jmelí

Foto: Pixabay

Pouštění lodiček

Při loupání ořechů na cukroví by si měl každý člen rodiny vyloupnout neporušenou skořápku. Na Štědrý den si každý sám vlepí do skořápky malinkou tenkou svíčku a opatrně svoji zapálenou lodičku pustí do mísy s vodou. Pokud se lodičky drží pohromadě, zůstane tak i rodina. Když se některá vzdálí, dotyčný bude cestovat.

Šupina z kapra

Dáte-li si pod talíř na štědrý den šupinu z kapra a posléze ji budete nosit v peněžence, budou se vás peníze držet. V některých zemích dávají pod talíř přímo minci.

Házení střevícem

Úkol pro svobodné dívky. Postavíte se zády k venkovním dveřím a hodíte střevícem. Přistane-li špičkou ke dveřím, do roka bude svatba.

Klepání na kurník

V dnešní době dost těžko proveditelné, ale máte-li slepičky a jste svobodné děvče, zkuste na Štědrý večer zaklepat na stěnu kurníku. Ozve-li se kohout, v příštím roce se vdáte, když slepice, musíte si ještě počkat.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vanoce-tradice-zvyky-82605, https://www.kudyznudy.cz/aktuality/vanocni-zvyky-a-tradice, https://www.prozeny.cz/clanek/vanocni-tradice-zvyky-60797, https://www.nabytek-forliving.cz/magazin/ceske-vanoce-tradice-a-zvyky-v-nasich-krajich

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)