Světlice barvířská: Rostlina vyznačující se nejen hezkým vzhledem

Světlice barvířská

Když se mnozí z nás podívají na světlici barvířskou, řeknou si, že v podstatě našli bodlák. Ano, tato rostlina skutečně bodláku nápadně podobná je, nicméně má mnohem multifunkčnější využití. Vždyť už staří Egypťané ji používali k barvení. Zmiňoval se o tom Ptolemaios. Barvířský olej se lisoval ze semen této rostliny. Zbytky světlice barvířské se dokonce našly i v hrobce slavného, leč velmi krátce vládnoucího faraona Tutanchamóna.

Dnes se jedná o kulturní rostlinu

V současné době se Carthamus tinctorius pěstuje takřka výhradně jako kulturní rostlina. Původní oblasti, v nichž se nacházela, jsou v lokalitách blízko Nilu, Etiopii a Afghánistánu. Ve střední Evropě se vysévá tato rostlina zhruba od nějakého 16. století. Nejčastější využití má světlice barvířská jako součást suchých vazeb. Má totiž nádherné květy v pestrých odstínech. Tradičně jsou květiny žluté, bílé, fialové, červené či oranžové. V České republice jsou registrovány 2 odrůdy, a to Vierka a Brněnka.

Světlice barvířská

Foto: Pixabay

Světlice jako alternativa drahého koření

O světlici barvířské se mnohdy hovořilo jako o nepravém či falešném šafránu. Označována je také jako planý šafrán nebo květ šafránový. Ostatně gram takového šafránu se cenově pohybuje kolem 150 až 200 korun. U světlice se dostanete na pouhých cca 12 korun. Mnozí se tak snažili dokonce světlici vydávat za pravý šafrán a obchodovat s ní. Vidina vysokých zisků byla pochopitelně na místě. Nahradit šafrán měly květy světlice. Mezi drahé koření šafránu se prostě míchaly. Barva koření se nijak neměnila, nicméně výsledně aroma ano. O falšování šafránu hovoří i založení úřadu Ufficio dello zafferano v italských Benátkách, který se této problematice výhradně věnoval.

Světlice barvířská

Foto: Pixabay

Různé využití nejen na barvení

V subtropických a tropických oblastech se dnes tato rostlina využívá jako olejnina. Barvení se stalo vesměs minulostí. Výborná je na hnojivo a součást krmných směsí. Jedná se také o vynikající medonosnou rostlinu. Med z ní má tmavou barvu podobnou medu lesnímu. Jinak se také semínka praží a jí jako zajímavá netradiční dobrota.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.