Víme, které trvalky se hodí na živý plot: Představíme vám ty nejvyšší

Potřebujete zakrýt nějaký nevzhledný kout zahrady nebo vyžadujete na zahradě soukromí jen v období letních radovánek, a naopak v zimě byste uvítali co nejotevřenější okolí? Máme tip na čtyři trvalky, které během jara vyrostou do úctyhodné výšky, takže vám rády poslouží i coby krásný živý plot.

Makleja srdčitá nebo také okecek srdčitý (Macleaya cordata)

Může dorůst až do výšky 2 – 2,5 m. I přes svou výšku jsou výhonky velmi tuhé husté a nemají tendenci se ohýbat. Potěší i okrasné středně velkými listy se stříbřitým povlakem. Květy jsou spíše drobnější a liší se barvou. M. cordata má bílé a její příbuzná M. mikrokarpa zase béžové. Roste velmi rychle a vytvoří mámivě stříbrnou stěnu a pokud se náhodou začne rozrůstat na nežádoucí místa, nedá žádnou práci ji zlikvidovat.

Slunečnice vrbolistá Helianthus salicifolius

Tahle nápadná kráska dosahuje výšky 2-3 metrů. Její stonky jsou holé, pokryté 15-40 cm dlouhými listy, ne nepodobnými vrbě. Kvete velmi pozdě, často až v září a v některých letech dokonce kvetení nepřijde vůbec. Květy jsou malé, asi 5 cm v průměru, žluté a shluknuté na špičkách výhonků. Má ráda slunce a suchou půdu. Nejkrásnější vzhled však získává, je-li zasazena individuálně.

Foto: Pixabay

Slunečnice Helianthus microcephalus

Se může pochlubit výškou nad 2 m. Tuhé stonky hostí menší drsné listy a zářivě žluté květy. Má ráda suchá stanoviště. Kvete od začátku léta do pozdního podzimu, ovšem pouze na plném slunci. Ideálně doplní výsadby floksů, chryzantém nebo třeba rudbekií.

Ozdobnice obrovská ‚Giganteus‘ – Miscanthus floridulus ‚Giganteus‘

Jde o největšího zástupce této skupiny trav a dosahuje výšky až 3 m. Mladé výhonky se objeví už na začátku května a první měsíc rostou poměrně pomalu, ale později se s tímto handicapem rychle vyrovnají. Ozdobnice si zachovává pěkný vzhled až do října – nežloutne předčasně jako jiné druhy trav a dekorativně vypadá v zimě. Má ráda vlhké stanoviště, ale dobře poroste i na průměrné vlhké půdě. Zřídka kvete ale i bez květů je velmi impozantní.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)