Nejlepší houby na řízky

Houby

Vydáváte se do lesa s cílem najít optimální houbu pro přípravu klasických řízků v trojobalu? Jasně, proč ne? Obalit se dá spousta hub, nicméně ne všechny musí být chuťově optimální. Většina z nás je zvyklá především na žampiony, nicméně ty v našem výčtu vynecháme, jelikož je nakoupíte z drtivé většiny v obchodech a do lesa se pro ně vydávat nemusíte. Zaměříme se na tři nejznámější lesní poklady, které mohou skončit uvězněné ve strouhance, vajíčku a mouce.

Bedla vysoká jako jednoznačná jednička

Když se řekne řízek z hub, spoustě lidí se vybaví právě bedla vysoká. Poznat ji lze vcelku jednoduše už jenom podle velmi dlouhé třeně mající mimo nejspodnější část stejnou tloušťku. Klobouk je typický hnědou skvrnou, která se postupně s jeho rozevíráním trhá. Bedla vysoká má typické bílé lupeny, jež jsou značně křehké. Sbírat se mohou i zavinuté plodnice, které se po několika hodinách namočení ve vodě rozvinou. U bedly počítejte s tím, že je hodně nasákavá a pojme při smažení dost oleje. Jinak jde o houbu obsahující největší zřejmě množství těžkých kovů. Pokud ale nejíte denně více než 500 gramů, potíže nehrozí. Chuťově je unikátní a nic jiného k ní přirovnat nelze.

Bedla vysoká

Bedla vysoká: Foto Pixabay

Vatovec nebo pýchavka dlabaná jako řízek ze zahrady

Jestliže chcete poněkud odlišnou chuť řízku, můžete zvolit obrovskou pýchavku připomínající fotbalový míč. Vatovec je pro přípravu řízků také vynikající. Chutná také specificky. Řízky se připravují stejně jako u bedly. U té se používá pouze klobouk. Vatovec nakrájíte na plátky a můžete smažit. Splést si vatovec nelze v podstatě s ničím. Roste nejčastěji v trávě na zahradách a pastvinách.

Vatovec obrovskýPýchavka dlabaná: Foto Pixabay

Hřib smrkový a dubový jako král lesa

Klasickou houbovou chuť v řízcích vám dodá hřib smrkový nebo hřib dubový. Obě dvě houby u nás patří mezi nejoblíbenější a někteří houbaři vyráží do lesa jenom na ně. Velkou výhodou těchto hřibů je jejich multifunkční využití. Bedla ani vatovec se klasicky nesuší a nemrazí. U bedly se spíše využívá sušená třeň jako koření. Mladší plodnice hřibu nejsou tolik nasákavé a řízky jsou tvrdé a svěží. Výborné jsou tyto houby také jako součást smažených karbanátků.

Hřib dubový

Hřib dubový: Foto Pixabay

Houby: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.