Svatojánská noc

Svatojánské bylinky: devatero bylin s magickou mocí

Dne 24. června má svátek svatý Jan. Toto datum je magické pro všechny bylinkářky již odpradávna. Není tomu náhodou. Veškeré mladé rostliny dostávají na přelomu jara a léta své nejsilnější aroma. Mají tudíž svou největší sílu, a právě proto se bylinkářky ve svatojánskou noc  vydávají k lesům a na louky, aby si nasbíraly devět různých bylin, které mají mít magickou moc.

Zkušenost stará po generace

Ačkoli dnes již těžko budeme věřit na magickou moc bylinek, pravdou je, že právě v tomto období – na konci června – obsahují nejvíce prospěšných látek. Jejich množství i druhy, které se sbírají, mohou být pro každou část naší republiky odlišné, avšak hlavním pravidlem je to, že bylinky se musely sbírat ve svatojánskou noc, a to mlčky – a na devíti různých místech. Mezi nejtypičtější svatojánské bylinky patří mateřídouška, třezalka, kapradí, pelyněk, divizna, heřmánek, majoránka, máta, dobromysl, řebříček, jitrocel či devětsil.

Bylinkový čaj

Bylinkový čaj: Zdroj obrázku: Pixabay.com

Letní slunovrat

Jestliže hovoříme o svatojánské noci, nesmíme zapomenout na sousloví „letní slunovrat“. Tyto dva termíny spolu totiž velice úzce souvisí. Období svatojánské noci je obdobím slunovratu. Pro ty, kteří nevědí, co si pod pojmem letní slunovrat přesně představit, je to čas, kdy nejdelší dny a nejkratší noci. Letní slunovrat je ale také předzvěstí toho, že brzy se začnou dny zkracovat. S letním slunovratem jsou spojeny pohanské i křesťanské slavnosti.

Nemusíte sbírat nazí a jít až na kraj světa

Kdysi se věřilo, že největší sílu mají bylinky, které nasbírá mladá dívka o svatojánské noci – přesně o půlnoci nahá. Takto ceněná byla zejména mateřídouška, kterou mladé maminky používaly na přípravu první koupele pro svá miminka. Holčičky tak měly získat krásu, chlapci zase mužnost a sílu. Dnes už se taková tradice nedodržuje, nicméně i nadále je známo, že bylinky na konci jara a začátku léta skutečně mají největší sílu. I bez různých rituálů.

Bylinky: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *