Bazén

Skalice modrá má své příznivce i odpůrce

Používáte ve vašem bazénu skalici modrou? Ať už je vaše odpověď jakákoli, určitě jste o jejím využití slyšeli. Určitě proto není od věci podívat se na tento doplňující desinfekční přípravek mnohem podrobněji. Vždyť cena skalice modré se pohybuje okolo 120 korun za kilogram. Ten vám přitom může vystačit na celou sezonu i v případě většího bazénu. Jako záložní rozpadající se biocid lze určitě používat. 

Levný způsob transportu mědi do vody

Počítejte s tím, že skalice modrá, tedy síran měďnatý, obsahuje 25 % mědi. Díky skalici modré tak dostanete ionty mědi do vody. Měď ve vodě funguje jako biocid, takže tlumí nežádoucí organismy. Jinak je také vynikajícím algicidem, likviduje řasy mnohem efektivněji než chlór.  

Jaká je účinná a bezpečná koncentrace mědi?

Odpověď je jednoduchá, a to 1-2 mg/l. Jedná se tedy o 4 až 8mg/l skalice modré. Můžeme i převést –  4-8g/m3.

Síran měďnatýSkalice modrá: commons.wikimedia.org

Měď se nepoužívá samostatně

Máte-li pocit, že vám tedy na uchování čisté vody v bazénu bude stačit skalice modrá, jste na omylu. Voda v bazénu musí zoxidovat, což zajistí chlór či kyslík v podobě peroxidu nebo ozónu. Chlór samostatně někdy nestačí na řasy a kyslík se bez biocidu nepoužívá. Měď je tedy vynikající jako levný doplňující biocid či algicid.Vypouštění bazénuZnečištěný bazén: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Skalici modrou obsahují i mnohé tablety do vody

Počítat byste měli s tím, že skalice modrá, respektive síran měďnatý pentahydrát, je obsažená v mnoha vícesložkových chlorových tabletách, které se pomalu rozpouští v plováku na hladině. Označení na samotné etiketě je CAS 7758-99-8 nebo evropské ES 231-847-6.

Bazén: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *