Šuškarda: Pěstování a péče o ni

Šuškarda

Floristé si jí cení pro květenství, jež tvoří polovinu celé délky stonku a zároveň dlouho vydrží. Zahrádkáři si ji zase oblíbili, zejména kvůli nenáročnosti a uplatnění. Jedná se o šuškardu klasnatou.

Šuškarda klasnatá

Šuškarda  klasnatá se řadí do čeledi hvězdicovitých a je příbuzná třeba s kopretinou či sedmikráskou. Šuškarda je původem ze Severní Ameriky spolu s rudbekií, krásnoočkem nebo třapatkovkou machovou. Tato rostlina vytváří husté a robustní trsy, které dorůstají výšky i 80 cm. Květy bývají nejčastěji růžové nebo fialové barvy, najdete však šuškardu bílou.Šuškarda začíná kvést v červenci a kvete postupně až do měsíce září. Jestliže z květenství nechcete nechat semena, po odkvětu ho hned odstřihněte.

Vysazování šuškardy

Šuškarda  má nejraději mírně vlhký záhon a plné slunce. To platí pro šuškardu klasnatou, jiným druhů může vyhovovat i sušší místa. Půda by však měla vždy dobře odvodněná, protože v těžké a přemokřené půdě by rostlina mohla uhnít. Co se týká vysazování,šuškarda se vysazuje od září do listopadu do hloubky zhruba 8 cm. S tím, že jednotlivé rostliny by měly být od sebe dostatečně vzdáleny a to 40 cm. V místech kde se objevuje hodně hrabošů, je lepší rostli vysadit do košíčku stejně jako je tomu u cibulovin. Po vyrašení šuškardu samozřejmě přihnojte. Přesazování hlíz je možné po dvou třech letech a větší hlízy můžete i rozdělit.

Šuškarda- pěstování

Šuškarda a její pěstování je poměrně nenáročné. Lze ji pěstovat samostatně nebo s i ostatními trvalkami. Až budete plánovat její výsadbu, zaměřte se nejdříve na tvarový kontrast a potom na barevnou kombinaci. Nevhodnými sousedy pro tuto rostlinu jsou trvalky stejné výšky tvarů, jako například vrbiny, ostrožky, rozrazily, lupiny a další. Šuškarda bude vypadat lépe v kombinaci s odlišně tavnými rostlinami. Třeba s kopretinami nebo monádami. Až budete této rostlině vybírat souseda, zohledněte i jeho výšku, protože šuškarda může být vysoká 40 až 90 cm.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.