Jak nahradit máslo ve vánočním cukroví? Jde to chytře a efektivně

Přípravy na Vánoce už začínají nabírat na obrátkách a je na čase udělat si rozvrh a rozpočet na vánoční cukroví. Suroviny letos podražily, a tak se mnozí z vás snaží nahradit alespoň některé levnějšími. Velmi drahý je především nejrůznější tuk. Není tedy divu, že se nahrazuje nejčastěji.

Jak nahradit máslo v cukroví

V případě másla to není až takový problém. Na trhu už dlouhou dobu existují margaríny na pečení, které hodně lidí používá zcela běžně. Někdo kvůli tomu, že ušetří, jiný nemůže živočišné tuky ze zdravotních nebo jiných důvodů.

Jak vybrat správný tuk místo másla

Pokud s tím ještě nemáte zkušenost, dejte pozor, abyste vybrali opravdu margaríny na pečení nebo směsné tuky (obsahují jak rostlinné oleje, tak mléčný tuk). Ty totiž mají všechny nad 60 % tuku, což je minimum, aby se těsto povedlo. Některé z nich už seženete s máslovým aroma, takže i po chuťové stránce jsou vyhovující. Tuky ve vaničkách určené k mazání na chléb se k pečení nehodí. Obsahují příliš vody a těsto by se nespojilo, trhalo by se a bylo by po upečení tvrdé.

Foto: Pixabay

Nejste-li přesvědčeni, že margarín, byť kvalitní, máslo zcela nahradí, můžete zvolit kombinaci obojího a to v poměru 2 díly másla na 1 díl rostlinného tuku. I tak stále ještě něco ušetříte, a přitom na chuti cukroví opravdu nic nepoznáte.

Kakaové pracinky s rostlinným tukem

Ingredience:

 • 140 g tuku (Hera, Stella, Zlatá Haná apod.)
 • 180 g hladké mouky
 • 100 g cukru moučka
 • 1 vanilkový cukr
 • 70 g mletých ořechů
 • 1 žloutek
 • 1 lžíce kakaa
 • 1 lžička skořice
 • cukr moučka s vanilkou na obalení

Postup:

 1. Smíchejte všechny ingredience na těsto do kompaktní hmoty a nechte odpočinout v lednici několik hodin. Půl hodiny před zpracováním ho vyndejte.
 2. Formičky na pracinky vymažte 100% tukem nebo sádlem.
 3. Zapněte troubu na 165 °C.
 4. Formičky plňte asi do ¾ těstem a pečte, až začnou lehce tmavnout okraje.
 5. Pracinky hned vyklepněte na vál.
 6. Formičky po vychladnutí znovu naplňte těstem. Vymazávat už nemusíte.
 7. Mírně zchladlé cukroví obalte v cukru a nechte zcela vychladnout.
 8. Pak uložte pracinky do krabice vyložené alobalem a dejte do chladu rozležet. Jsou křehké a stačí jim pár dní.

Zdroj: Autorka, https://www.vitalia.cz/clanky/cim-nahradit-maslo-pri-peceni-cukrovi/, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-usetrit-na-peceni-maslo-30001122.html, https://www.toprecepty.cz/clanky/3382-cim-nahradit-drahe-maslo-pri-peceni-pomuzou-banany-dynove-pyre-jablka-i-skrob/, https://kvalitnivyber.cz/jak-nahradit-maslo-pri-peceni/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)