Stephanotis: Pokojová květina, kterou si zamilujete

Stephanotis

Většina z nás si květiny a nejrůznější rostliny aranžuje především z estetických důvodů. Jeto zkrátka kousek přírody, který si můžeme donést domů a zkrášlit si jím byt. Někteří si však vybírají i takové rostliny, které nejenom dobře vypadají, ale i voní. A pokud máte rádi krásné a voňavé květiny, máme pro vás tip na jednu takovou pokojovou květinu a to Stephanotis floribunda neboli věnovec květnatý.

Typické bělostné a vonné květy

Pro Stephanotis jakožto pokojovou květinu jsou typické vonné a bělostné květy, které svým tvarem připomínají hvězdičky a jsou velmi podobné květům jasmínu. Angličané ho také nazývají madagaskarský jasmín, protože Stpehanotis pochází z Madagaskaru. Zároveň se někdy věnovec označuje jako květina nevěst. Protože právě jeho květy dost často zdobí svatební kytice. Tato něžná rostlina je také velmi choulostivá na změny stanoviště stejně jako třeba vonné gardénie. Stačí když věnovec jen lehce posunete, změníte polohu a on začne ihned reagovat odpadáváním poupat.

Stephanotis pokojová květina a pěstování

Co se týká pěstování, ideální teplotou pro věnovec je běžná pokojová teplota, v zimě by však neměla klesnout pod 12°C. Věnovec potřebuje také hodně světla, avšak ne přímé slunce. Ve chvíli kdy rostlina nasazuje květy, nehýbejte s květináčem, poupata by mohla padat. Bal také nesmí nikdy vyschnout a v letním období je dobré často rosit.  Nikoliv ale květy. Od jara až do léta hnojte tekutým hnojivem alespoň každé 2 týdny. Přesazovat můžete v únoru a to před vyrašením výhonů. Mladé rostlinky přesazujeme každoročně vždy na jaře, ty starší až každé 2 roky. Stephanotis pokojová to květina tvoří i plody o velikosti citronu. A to po odkvětu.

Rozmnožování

Stephanotis , pokojová květina je náročnější i v rozmnožování. Množení se provádí vrcholovými stonky, které vyrostli už v předchozím roce. Také než výhonek zasadíme do květináče se substrátem, ponoříme jej do stimulátoru. Lépe tak zakoření. Potom co už výhonky dáte do květináče, přikryjte ho igelitový sáčkem, abyste výhonkům zajistili potřebné teplo a vlhko.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.