Pothos

Pokojová rostlina Potos se představuje

Potos patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Doporučuje se hlavně začátečníkům, protože je téměř nenáročná a snáší skoro všechny roztodivné podmínky v bytech a daří se jí bez zeminy klidně ve sklenici s vodou. Když se zadaří, vytváří krásné listové scenérie.

Exotický původ

Potosy pochází z exotiky, konkrétně ze Šalamounských ostrovů. Což zapříčinilo velkou životaschopnost v jakýchkoli světlených podmínkách. Snáší světlo i stín. Lepší je samozřejmě vždy světlo, ale přímé slunce nesnáší. U pokojových rostlin potos se někdy stane, že tíha výhonů je tak velká až se květináč převrátí. Uzemnění květináče tak musí být důkladné. Dobré je použít těžký obal třeba z keramiky. Rostliny se dnes dají nakupovat také online, takže i na nějakém specializovaném eshopu pokojovou rostlinu potos najdete. Mnoho lidí však dnes řeší jestli epipremnum neboli Potos pokojová to rostlina, je jedovatá?  Jedovatá je jen ve chvíli, kdy se k rostlině nebudete chovat. Ovšem v případě, že máte doma malé děti, se pěstování raději vyhněte.

Pokojová rostlina Potos pěstování

Potos upřednostňuje teplejší podmínky okolo 20 °C. Při dobré zálivce dokonce snese i letní horka. Na druhou stranu nevadí ani teploty kolem 10 °C v zimním období nebo v chladné místnosti. Přezimování tak není nutné, akorát je potřeba v zimě omezit zálivku.  Pokojová rostlina potos není náročná ani na vlhkost vzduchu. Nejvíce mu však vyhovuje vlhčí prostředí. Ideálním umístěním pro potos je proto koupelna. Nemusíte se bát, výkyvy vlhkosti snáší výborně a i sušší prostředí zvládne. Zalévejte hojně, ale pozor na přelití, mohli by se poškodit kořeny rostliny. Co se týká hnojení, hnojte jednou za 14 dní od března do října. Za zimu pak stačí pouze dvakrát.

A jak množit?

Potos j svým rozmnožováním pověstný. Množí se dobře výhonky. Zejména mladé rostliny si dobře namnožíte výhonky. Ty, které už mají za listy náznaky kořínků, jednoduše ponoříte do vody. Potos lze, ale také rovnou vysazovat do zeminy a to především starší rostliny. Nemusíte se také bát vysazovat do menších květináčů, nároky na zeminu má totiž potos minimální.

1 komentář
  1. 11malenka@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *