Domácí ibišek: Nyní je čas dopřát mu správnou péči, aby krásně kvetl

ibišek

Ibišek je další nenáročná rostlina, kterou lze pěstovat jak venku, tak i doma. Pokud jej máte umístěný v interiéru, daří se mu na jižním parapetu s teplotou kolem 20 °C. Má rád přiměřenou zálivku a nemá rád přemokřený substrát. V předjaří je vhodný čas na to, abyste mu poskytli trochu péče. On se vám pak odvděčí krásnými květy, na které bude radost pohledět. Co lze nyní pro ibišek udělat?  

Ibišku dopřejte řez

Ibišek doporučujeme stříhat každoročně v předjaří. Tímto způsobem jej omladíte, zahustíte, vytvarujete a taktéž podpoříte růst nových výhonků, čímž zajistíte bujné květenství. Stačí, když ibišek ostříháte na polovinu jeho výšky. Dále pak pohlídejte, aby větvičky nemířily na kmen a nijak se nedotýkaly. Řez či střih provádějte vždy čistými nůžkami nebo nožem.      

Přesazování a hnojení ibišku

Koncem února je také vhodné dopřát ibišku přesazení. Květináč zvolte takový, aby byl jen o kousek větší než ten dosavadní. Zároveň by měl být o něco větší než jsou jeho kořeny. Substrát použijte bohatý na živiny, lehký a dokonale propustný.

ibišek-kvet

Co se týče hnojení, jednou týdně ibišek pohnojte pomocí hnojiva pro interiérové rostliny. Důležité bude, abyste se vyhnuli hnojivu s vysokým obsahem fosforu. Využít však můžete také zelený či černý čaj, droždí nebo kávovou sedlinu. Vše obsahuje řadu živin, které zajistí krásné kvetení. 

Přelití ibišek špatně snáší

Pokud ibišku něco chybí, většinou to rozeznáte pomocí jeho listů. Například tehdy, když mu chybí voda, jeho listy začnou být splihlé, a naopak při přelití žloutnou a opadávají. Dlouhodobé přelití bychom měli hlídat, protože hrozí nejen vznik plísně, ale také uhnívání kořenového systému, což vede k úhynu celé rostliny. 

Nejlepší bude, když ibišku dopřejete zálivku přibližně jednou za tři dny a nalijete ji do podmisky. Pro zálivku volte odstátou, nejlépe však dešťovou vodu. Pokud si všimnete, že v podmisce stojí déle voda, vylijte ji, abyste zabránili uhnívání kořínků.  

Zdroj: https://platthillnursery.com/hibiscus-as-a-houseplant/, https://www.thespruce.com/grow-tropical-hibiscus-inside-1902761

Náhledové foto: Pixabay

 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)