Stará orchidej nepatří do koše! S trochou šikovnosti ji lze omladit a zachránit

Orchideje

Orchideje jsou překrásné a exotické rostliny, které dnes zdobí nejeden parapet. Jedná se o květiny, které běžně parazitují na jiných rostlinách a ve volné přírodě se hojně rozrůstají na svém hostiteli. Doma je tomu však jinak a zde se nemají kam natahovat a roztahovat, proto se mnohdy stává, že po neurčitém čase mohou začít odumírat. A pokud tomu tak je i u vás, máme pro vás tip, jak rostlinku orchideje omladit a opět dostat do kondice. 

Jak na uvadající orchidej

Omladit uvadající či dokonce umírající orchidej, která se vytahuje a má slabé listy, není nemožné a složité. Stačí, když ji vytáhnete z obalu či květináče a opatrně oddělíte kořenový systém od zeminy. Jakmile tento krok provedete, prohlédněte si kořeny. Mnoho z nich bude mít hnědou barvu. Pokud tomu tak je, znamená to, že jsou nefunkční a nebojte se je ustřihnout. V případě, že je hnědý velký kus stonku, odstřihněte jej. Nezapomeňte, že nůžky, které budete používat ke stříhání, by měly být vydezinfikované. 

skořice
Foto: Pixabay

Každý řez na orchideji bude nutné ošetřit, aby kořeny nenapadly škůdci či plíseň. K tomuto kroku vám dokonale postačí mletá skořice, ale také klidně aktivní uhlí. Nyní přišel čas na opětovné umístění do substrátu. Určitě připravte nový a pořiďte ten, který je určený přímo pro orchideje. Zvolte dostatečně velký obal, abyste nemuseli kořeny mačkat a nehrozilo by poškození. Vložte do něj orchidej a zasypte ji speciální zeminou. Obal doporučujeme průhledný, protože kořeny milují dostatek světla. 

Dopřejte orchideji lázeň a rosení ve správný čas

Omlazenou a nově zasazenou orchidej vložte alespoň na osm hodin do odstáté vody. K tomu si vezměte vyšší nádobu a umístěte do ní květináč. Kořeny rostliny absorbují tolik tekutiny, kolik budou potřebovat. Navíc nový substrát je suchý, tudíž by kořeny neměly z čeho brát vláhu. Jakmile budete rostlinu vytahovat, nedávejte ji hned do obalu, ale nechte ji pořádně okapat a poté ji vložte do obalu.

rozprašovač
Foto: Pixabay

A co se týče zmíněného rosení, k tomuto kroku nezapomeňte používat odstátou vodu a roste dle vzdušné vlhkosti. Většinou však postačí rosení jednou týdně. Jako prevenci před různými chorobami, a to pouze jednou za čas, můžete použít sílu peroxidu vodíku v 3 % koncentraci. Smíchejte půl litru odstáté vody s jedním mililitrem peroxidu.

Zdroje info: https://www.gardenerreport.com/how-to-revive-a-dying-orchid/

https://www.thespruce.com/revive-an-orchid-5221250

Foto: Pixabay 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)