Pelargonie růžová se uplatní i jako pokojová rostlina. Domácnost navíc nádherně provoní

Pelargonie růžová (Pelargonium graveolens) nepatří právě k častým rostlinám pěstovaným na parapetech, a to je opravdu škoda. Lze ji totiž uplatnit nejenom jako balkonovku, ale i jako pokojovou rostlinu.

Pelargonie růžová voní po citrusech

V domácnosti se nejčastěji pěstují pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum), nenáročné pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) čili vzpřímené muškáty, pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) alias převislé muškáty nebo dokonce velkokvěté muškáty (Pelargonium grandiflorum). Ovšem své místo si najde i pelargonie růžová, která voní po citrusech.

Pelargonie růžová se uplatní i jako pokojová rostlina. Domácnost navíc nádherně provoní Foto: Pixabay

Uplatní se i jako léčivá bylinka

Tato pelargonie je široce používána v lékařství. Díky ní lze například léčit revma nebo bolest uší. Některým lidem pomůže snadněji usnout vdechování vůně jejích listů a lidem kteří jsou často ve stresu, se doporučuje pít limonádu s touto bylinkou (stačí vzít půl hrsti muškátových listů, přidat k ní asi 7 lžic medu a to vše zalit 4 sklenicemi vody – k dochucení slouží čerstvě vymačkaná citronová šťáva).

Další vonné rostliny do domácnosti

Ovšem pěstovat můžete i jiné rostliny, které vás potěší svou vůní. Velmi oblíbené jsou například tyto:

  • Jasmín pravý (Jasminum officinale)
  • Hyacint (Hyacinthus L.)
  • Citronovník (Citrus ×limon)
  • Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Zejména jasmín je velmi oblíbený. Dokáže totiž vzduch očistit od škodlivivých látek, jako je benzen, formaldehyd, xylen, amoniak, toluen a trichlorethylen.

Zdroj: https://www.mroferto.cz/nejlepsi-pokojove-rostliny, https://m.instory.cz/hobby/4874-do-kazde-domacnosti-se-hodi-trochu-jine-pokojovky-poradime-jak-si-vybrat-ty-spravne.html

Pelargonie růžová se uplatní i jako pokojová rostlina. Domácnost navíc nádherně provoní Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)