Jak pomoci orchidejím kvést? Přinášíme jednoduché tipy pro krásnou orchidej

Orchidej

Jakmile orchidej Phalaenopsis odkvete, vstupuje do fáze, které se říká dormance. Jedná se o stav, který trvá šest až devět měsíců. Během ní orchidej vypadá, jako že nic nedělá. Nenechte se ale zmást, uvnitř rostliny probíhají důležité procesy, které jí pomohou v budoucnu květ. Proto je péče o orchidej v období klidu (dormance) klíčová. Co byste tedy měli udělat poté, co květy z vaší rostliny opadají?

Orchidej a její květy

Už v době kvetení orchideje je třeba ji pravidelně pozorovat. Nedělá nám to žádný problém, protože pohled na kvetoucí orchidej je dech beroucí. Pokud si všimnete vadnoucích květů, je dobré je pravidelně odstranit. Díky tomu prodlužujete životnost zbývajících květů. Důvodem je to, že vadnoucí květy produkují etylen, který způsobuje rychlejší vadnutí okolních květů.

Orchidej

Foto: Pixabay

Orchidej po odkvětu

Jakmile orchidej nemá už ani jediný květ, je na čase se o ni trochu postarat. V první řadě odstraňte veškeré spony a kolíky, které jistily stonky orchidejí. Pokud je stonek stále zelený, stačí, když jej odříznete asi 2,5 cm nad prvním pupenem, který se nachází pod nejnižším květem (tj. tak, aby pupen zůstal na rostlině). Když stonek začíná hnědnout, je třeba jej odstřihnout u samého kořene rostliny. Orchidej Phalaenopsis na hnědém stonku už totiž znovu nepokvete. V případě dvojitého stonku odstřihněte jeden stonek nad prvním pupenem a druhý u základny rostliny.

Spící orchidej

Nyní bude orchidej minimálně půl roku v období dormance, tedy v období spánku. I nyní ale potřebuje vodu. Jak správně o orchidej pečovat? Zálivku můžete provádět pomocí kostek ledu. Jednou za týden položte na půdu orchideje tři kostky ledu (dvě kostky na menší orchidej). Led se bude postupně rozpouštět a postupně zavlažovat vaši orchidej. Hnojivo podáváme jednou až dvakrát měsíčně v poloviční dávce. V týdnu, kdy jste podali hnojivo, rostlinu nezalévejte (ani prostřednictvím ledu). Spící orchidej by měla být na světlém místě, avšak ne na přímém sluníčku.

Pomozte orchideji vykvést

Pokud svou rostlinu dáte na noc na chladnější místo, kde je teplota od 13 do 18 °C, pomůže jí to znovu vykvést. Jakmile zpozorujete růst nových stonků, orchidej už těmto chladným teplotám nevystavujte. Když se vaše orchidej připravuje k opětovnému rozkvětu, uvidíte něco, co vypadá jako kořen rašící z média. Špička výrůstku bude mít tvar rukavice. Pokud je vaším novým růstem kořen, zachová si zaoblený okraj. Jak roste, možná budete muset podepřít klas tyčkou, ale ujistěte se, že roste, než připnete stonek k tyčce.

Zdroje info:

https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/how-to-encourage-orchid-reblooming

https://orchidbliss.com/rebloom-orchids/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!