Srpen v plném proudu: Co byste měli stihnout na své zahradě

Stříhání živého plotu

Srpen je defacto klíčový měsíc pro naše zahrady, musíte se mnohem více starat o své rostliny a zaručit, že jsou dobře vyživovány a připraveny pro nadcházející čas sklizně. Zde máme několik velmi důležitých činností, které bychom neměli přehlížet, abychom si udrželi krásnou a zdravou zahradu.

Dávejte si pozor na závlahu

V létě je zalévání velmi důležité. V srpnu jsou teploty opravdu vysoké a lijáky nepravidelné a mnohdy žádné (ale letos je tomu trochu jinak). Rostliny by měly být zalévány v pravidelných intervalech, a to nejlépe brzy ráno nebo pozdě večer, aby nedošlo k popálení rostlin a zbytečnému odpařování vody. Dávejte pozor na kořeny rostlin, abyste jim dodali přiměřenou vlhkost.

Zajistěte rostlinám dostatečné hnojení

Správně dávkované hnojení je klíčem ke zdravému vývoji rostlin. V srpnu budete moci využívat hnojiva s vyšší koncentrací draslíku, který je schopen zlepšit kvetení a posílit rostliny před vstupem do chladnějšího klimatu. A rozhodně to nepřehánějte s dávkováním, ať si nezpůsobíte přehnojení.

Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy

Často kontrolujte rostliny, zda nenesou odumřelé květy, a seřízněte je. To dodá energii novým květům a udrží kultivaci přitažlivou. Prořezávání také nabízí pomoc při odstraňování suchých a infikovaných větví, zlepšuje dýchání a snižuje nebezpečí onemocnění rostlin.

Snažte se ochránit ovoce proti nemocem

S létem přichází různé trápení a neduhy. Rostliny pravidelně kontrolujte, abyste co nejdříve rozeznali případné problémy. Proti škůdcům použijete mýdlové prostředky nebo spreje proti hmyzu, ale s přírodou buďte opatrní. Klíčem je prevence a rychlá reakce.

Sběr a ochrana plodin

Význačná je doba neustálého sběru úrody, zejména u ovocných stromů a zeleniny. Snažte se pravidelně sklízet úrodu, abyste zajistili nejvyšší kvalitu plodin. Najděte si recepty a zpracujete pár plodin na džemy nebo je zamrazte, abyste měli k dispozici plody své práce i v zimě.

Srpen 2
Foto: Pixabay

A co váš trávník?

Trávník pravidelně zalévejte, ale nenechte jej příliš zvlhnout. V srpnu se sluší seříznout trávník na vyšší výšku, která je schopna déle odolávat suchu. Vytrhejte plevel, abyste v trávníku uvolnili místo pro jeho růst.

Uvolnění a získání energie

Srpen je sice obdobím pro práci, ale nesmíte zanedbávat relaxaci a ocenit krásy zahrady. Vytvořte si místo k sezení pod širým nebem, kde budete moci prožívat rodinná jídla nebo společenské příležitosti s přáteli. Na zahradě může být zábava a pokud budete chtít, bude i skvělým místem k odpočinku. S těmito všemi pracemi byste si měli udržet krásnou a zdravou zahradu. Neignorujte žádnou běžnou péči nebo ochranu rostlin a nechte vykvést svou vynalézavost. Ať už jste zkušený zahrádkář nebo učeň, srpen nabízí spoustu možností, jak se naučit pečovat o svou zahradu!

Zdroje info: pestujeme.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.