Spokojená sedmička: Těchto 7 bylin poroste na každé zahradě a v kuchyni se uplatní více než skvěle

Bylinky

Spokojená sedmička: Těchto 7 bylin poroste na každé zahradě a v kuchyni se uplatní více než skvěle. Chcete si užívat pohled na krásnou kvetoucí zahrádku plnou svěžích barev a života? V takovém případě je vhodné zasadit některé rostliny. V následujícím výběru sedmi druhů najdete druhy se snadným a nenáročným pěstováním, které však nabídnou krásnou přehlídku kvetení. Dobrou zprávou navíc je, že ve většině případů jde o bylinky, které můžete využít i pro přípravu pokrmů či lahodných domácích čajů.

Tymián – král všech bylin

Tymián na zahradě poroste i ve chvíli, kdy na něj úplně zapomenete. V podstatě jde o nízko rostoucí plevel, který zvládne i konkurenci trávy. Nepotřebuje příliš hnojené půdy a svými jemnými fialovými kvítky láká opylovače.

Oregano

Oregano neboli dobromysl je podobný vytrvalec jako tymián. Zkrátka občas roste i tam, kde ho úplně nechcete, protože jde o vytrvalou a nenáročnou bylinu. Příjemné aroma se však krásně hodí pro přípravu výborných pokrmů. A o její nenáročnosti svědčí i to, že bez potíží roste i volně v případě – stačí najít dostatečně osluněný svah.

Pěstování bylinek

Foto: Pixabay

Verbena

Pro milovníky citronové vůně je jako stvořená rostlina verbena. Kvete jemnými bílými kvítky a silné citronové aroma se hodí i do ledového čaje. V zásadě ji můžete využít všude tam, kam by za normálních okolností přišla meduňka – má totiž velmi podobné použití. Pozor si dejte na velké mrazy, které by tato rostlina nemusela přežít.

Majoránka

Do polévek a jako vděčné koření například do bramboráků poslouží čerstvá majoránka. Nenápadná bylinka s malými lístky má raději písčitou půdu a bývá citlivá na mrazy.

Meduňka

Každý, kdo si někdy na zahradu vysadil meduňku, jistě ví, že jde o téměř nezničitelnou rostlinu. Roste bez velkých nároků na živiny a vykvétá jemně bílými kvítky. Má jemné citronové aroma a slouží jako uklidňující bylinka například pro podporu spánku.

Šalvěj

Může mít mnoho podob, ale vždy platí, že jde o vytrvalou a silnou bylinu, která zvládá i tuhé mrazy. Kvete nádhernými fialovými květy a svým ostrým aroma se hodí do slaných i sladkých receptů.

Máta

Pro přípravu ledového čaje či nejrůznější dezerty je máta skvělou volbou. Roste rychle a není nijak náročná, takže po sběru lístků máte za pár týdnů opět další úrodu.

 

Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/verbena-neboli-sporys-v-trvalkovem-zahone/, https://living.iprima.cz/zahrada-sporys-zkrizeny-balkonova-kvetina-verbena, https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-oregano-neboli-dobromysl-jak-pestovat-lecive-koreni-doma-i-na-zahradce-40396471, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/oregano-neboli-staroceska-dobromysl-lecive-koreni

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)