Spirálové tyče na rajčata

Spirálové tyče na rajčata jako výhra nebo prohra

Už máte rajčata n venkovním záhonu, nebo stále ještě váháte? Teploty jsou aktuálně vcelku nízké a mnohde se pohybují klidně i okolo bodu mrazu. Z hlediska pěstování různých plodin to rozhodně není optimální. Typická jsou v tomto ohledu třeba rajčata. Jejich výsadbu na venkovní záhon se určitě nevyplatí uspěchat. Tak jako tak by se u rajčat mělo dbát na správný podklad, hnojení a mnohé zásady pěstování. Ke každé rostlině by měla přijít ta správná opora. Aktuálně jsou hodně v kurzu spirálovité tyče. Někdo na ně nedá dopustit a jiný naopak preferuje klasiku. V čem jsou tedy výhodné a v čem nikoli?

Hlavní přednosti spirálovitých tyčí

V čem tedy tkví hlavní přednosti této opory rajčat? Je jich určitě hned několik. My si je popíšeme podrobněji.

Ideální pnutí rajčat

Rostliny rajčat se budou po tyčích zcela přirozeně pnout směrem nahoru. Proplétat se budou jednotlivými spirálami a vy budete ve finále jen sbírat sladké plody.

Bez jakéhokoli uvazování

Zapomeňte na jakékoli provázky. Občas bude možná zapotřebí špici rostliny nasměrovat tak, aby směřovala do dalšího oka spirály, nicméně jde pouze o drobnost než o cokoli jiného.

Design je unikátní

Vzhledově vypadají tyče velmi solidně. Rajčata se po nich přirozeně pnout a ve finále je pohled na celý záhon naprosto skvělý.

Bezúdržbovost

Tyče jsou většinou nerezové, případně je povrch ošetřen žárovým zinkováním. Tím pádem je jenom na jaře nachystáte a na podzim sklidíte. Nic víc.Spirálové tyče na rajčataSpirálovitá tyč na rajčata: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Nevýhody se také najdou

I těch je bohužel vcelku hodně. Pojďme se na ně tedy podívat.

Vyšší cena tyčí

Počítejte s tím, že spirálovitá tyč na rajčata něco stojí. Cenově se pohybuje okolo 30 korun. Za 10 tyčí už tak dáte 300 korun. Hovoříme o tyči mající délku 1,8 m. Kratší jsou logicky levnější, ale jejich nákup pozbývá u většiny odrůd rajčat smyslu.

Menší stabilita

Pokud se vám urodí větší množství rajčat, tyče se mohou začít nahýbat na stranu a estetický dojem je pryč. Při extrémní úrodě může dojít i k jejich vyvrácení. Na vině je často také špatné ukotvení tyčí.

Nedostačující délka

Častokrát se spirálové tyče prodávají v nedostačující délce. Budete-li rostliny rajčat zaštipovat, což se každopádně doporučuje, počítejte s tím, že porostou hodně do výšky. Klidně mohou být vyšší než 2 metry. Tyče jsou často dlouhé maximálně 1,8 metru a jejich část musí být v zemi.

Volba spirálovité tyče je tedy otázkou preferencí každého pěstitele.

Spirálovitá tyč na rajčata: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

39 komentářů

 1. Viki Vikina Odpovědět

  Ideální je sázet rajčata do sponu po třech a tyče nahoře spojit, tím se stabilizují i při velké úrodě. A volit vhodnou tloušťku tyčí.

 2. Karel Odpovědět

  Spirálové tyče jsou kovové a tedy dobrý vodič tepla.Letní žár je snadno rozpálí a rajčata trpí.Použiji dřevěné tyče.

   1. Daniel Odpovědět

    Mám průměr drátu 9mm s nerez povrchem a ty se neohnou ani náhodou a pozink povrch se na slunci nerozpálí, 4. rok rajčata super na jižním svahu, kde slunce pere…….

  1. Hela Odpovědět

   Promiňte, ale asi jste rajčata u spirál nepěstoval. Mě se každoročně opakuji každoročně některé ze spirál ohýbají. Musím napravovat dřevěnou tyčkou abych je stabilizovala.

 3. Libor Odpovědět

  Pane Štěpan vy budete asi odborník na slovo vzaty, Většina zahradkařu chce plody ne 2metrovy prales tudiž zhruba v 1.5 metru zaštípne hlavní výhon aby šla veškera síla do plodu

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Rozumím. U mě záleží na odrůdě. Když mám cherry rajčátka, klidně nechám rostlinu bez zaštípnutého hlavního výhonu.Plody se tvoří hodně i nahoře a jako poslední chytají plíseň.

   1. Libor Odpovědět

    Pěstuji taky cherry a co jsou plody nad 160 cm tak nedozrajou. tudíž proto udavam tudle vyšku. Jo a aby jsme si rozuměli ja pěstuji venku ne ve skleníku

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     Jasně, rozumím, také je mám venku. Něco dozrálo, něco ne. Letos zkusím jednu z rostlin zaštípnout a druhou nechám. Uvidíme, co se nakonec podaří.
     Mějte se hezky a díky za koment.

    2. Aster Odpovědět

     Taky pěstuju rajčata venku – u jižní zdi domu na konstrukci z bambusu, běžně mají 2m a když začnou hrozit první mrazíky, přidám zepředu rám z latěk a igelitu – i když listy spálí mráz, všechna rajčata postupně dozrají – jen je třeba je včas obrat, protože rychle opadávají. Pochopitelně je řeč o drobnoplodých rajčatech, ta velká musí včas do sklepa.

   2. taaada Odpovědět

    Když nezaštípnete, tak vám tam zůstanou v říjnu zelený nepoužitelný bobule.
    Zaštípnout špičku v srpnu už je skoro pozdě.

 4. Jana Odpovědět

  Pokud jsou pro Vás tyče 1,8 m krátké, doporučuji u pana Burdy (Zámečnictví Burda) objednat delší spirály. Vyrábí i o délce 2,4 m s průměrem 1 cm, tak předpokládám, že by měly udržet i velkou úrodu.

  1. Petr Odpovědět

   Doporučuji! Obyčejné spirály za pár korun nebrat, jsou zklamáním! Takže zámečnictví Burda a vybírejte jen tu silnější variantu. Pokud je vám líto peněz, tak ty levné a slabé nekupujte.

   1. Aster Odpovědět

    Mně se osvědčily bambusové tyčky – vyvázat lehkou konstrukci – praktické, snadno demontovatelné, flexibilní a na několik let – pokud je máte přes zimu kam uskladnit, ale svázané do otepi nezaberou mnoho místa.
    Spirály se mi do samozavlažovacích květináčů neosvědčily.

 5. Jandík Bohumil Odpovědět

  S těmito spirálami nemám zkušenosti,ale sám rajčata sázím tak,aby byly proti sobě a vyvazuji k tyči souběžně dvě rajčata.Šetřím tím jednak místo a lépe se zalévají.Na vyvazování používám zásadně zvonkový drátek,který zase na podzim odmotám a používám je více než 30 let.Když je potřeba tak drátky poposunu jak potřebuji a nemusím řezat špagát a zbytečně jej vyhazovat!

 6. Franta Odpovědět

  Pěstuji i rajčata hnědá (venku),loni vyrostli do výše 3 metrů, pak zaštipuji.Dozrály téměř všechny.
  U nich by spirály neuspěly, používám trubky.

 7. eLzyx Odpovědět

  nejlepší rajčata, co jsem kdy jedl, byla ta, co vyrostla na divoko ve stráni, kterou neudržuji. Kde se tam vzalo, netuším. Rajčátka normálně dozrávala ve vysoké trávě, bez zálivky, zaštipování, vyvazování. „Keřík“ se normálně plazil po zemi a zabral plochu v průměru 3m. Plodit a zrát zvládal mnohem déle jak ty opečovávané kusy na zahradě a to v mnohem větším množství. Pravda rajčátka byla drobounká, ale velmi velmi chutná. Bohužel má rozmlsanost zastínila rozum a neuschoval jsem si semena na následující rok. Následující rok se tam ta rajčátka už neobjevila.
  Klasická rajčata ale také pěstuji s pomocí spirálových tyčí. Až asi tak 15let.

  1. Renata Karpíšková Odpovědět

   To bylo 100% rajče divoké. Plazí se po zemi nebo po čemkoli jiném do několika metrů. Je rezistentní. Ale divím se, že znovu nevyrostlo. Já semínka již nezbírám, vždy mi samo někde vyroste.

   1. čen Odpovědět

    Můj známý nechal bez opory a péče normální rajče, které se normálně vyštipuje. Rajče se rozprostřelo po zemi, narostla na něm hromada plodů, které ani nehnily, jen pěkně zrály, nestačila jsem se tomu divit.

 8. Marie Martschini Odpovědět

  Již dlouho používám na vyvazování rajčat pruhy z vyřazených silonek. Jsou pevné a pružné, neškodí rostlině. Vlastně jsou použít na cokoliv.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den, rozhodně je dvakrát týdně do spirály namotávat nemusím. Stačí občas. Slovíčkařit nechci a vzájemné invektivy jsou zbytečné. Mějte se krásně…😉

   1. Ivana Odpovědět

    Dobrý den, pane Štěpáne,
    myslím, že máte pravdu, tento web není o chytání za slovo… OK- rajče se třeba nepne, ale normálně si to člověk přeloží do „své“ řeči a není třeba být protivný. Mně se vaše stránky líbí, je tam spousta nápadů a když chci jít víc do hloubky mohu hledat i jinde… Jistě vás to stojí spoustu času. Přeji hodně úspěchů s pěstováním a krásné dny v zahradě 🙂

 9. Čestmír Odpovědět

  SPIRÁLY NEMÁM RÁD. MUSÍM JE VRCHEM STABILIZOVAT PŘES TYČKU K PLOTU. NA UVAZOVÁNÍ JSEM SI VYROBIL Z PLOTOVÉHO OPLASTOVANÉHO DRÁTU OVÁLNÁ OČKA (DÉLKA CCA 5CM), KTERÁ JEDNODUŠE POUŽÍVÁM UŽ ROKY K PŘIDRŽENÍ RAJČAT K PŮVODNĚ STANOVÝM TYČKÁM.

 10. Jirka Odpovědět

  Normální spirály jsou krátké, špatně se kotví do země. Vyřešil jsem to již dávno metrovými kovovými tyčemi průměru cca 10 mm (Roxor atd ), které jsem v délce asi 35 cm přiložil ke spodnímu konci spirálových tyčí, přidrátkoval a na několika místech přivařil el. svářečkou. Pozici obou tyčí před svářením volit tak, aby bylo možno po přivaření kladivem zatlouci kovové tyče do země.

 11. Jirka Odpovědět

  Normální spirály jsou krátké, špatně se kotví do země. Vyřešil jsem to již dávno metrovými kovovými tyčemi průměru cca 10 mm (Roxor atd.), které jsem v délce asi 35 cm přiložil ke spodnímu konci spirálových tyčí, přidrátkoval a na několika místech přivařil el. svářečkou. Pozici obou tyčí před svářením volit tak, aby bylo možno po přivaření kladivem zatlouci kovové tyče do země.

 12. Petr Zelený Odpovědět

  Dobrý den, spirálové tyče jsou samozřejmě výhodné, nesmíte ale používat „atrapy“ koupené
  v hobby marketu. Pokud jsou silné 1 cm, tak se nebudou v délce 240 cm ohýbat ani vyvracet.
  Vydrží vám napořád, používáme je již mnoho let, koupili jsme u pana Burdy (zámečnictví Burda).
  Rajčata opravdu nemusíte pracně uvazovat.

 13. Dušan Odpovědět

  Spiraly opravdu nedrží i když mám rajčata zaštípnuté a půdu dost písečnou.Svou váhou s rajčaty se prostě nakloní a dost. A to spirálu zatlačím až k zemi do spirály.Koupené v zahrádkařství žadný market.A nechytračte!

 14. dědek Odpovědět

  Spirály mám vyrobený z 12ctky kulatiny a nemám problém s žádným vohejbáním rajský máme do 180cm . Tyče mám zatočený asi 30cm v zemi bez jakýkoliv špice. To co se prodává jsou opravdu jen atrapy.

 15. Martin Odpovědět

  Spiraly neudrzi nic, pokud ma clovek krasne rajcata s bohatou urodou, tak muze cekat to, ze se mu to diky spirale znici. Pouzival jsem roxory a dalo se to, ale lepsi vzit dva dlouhe plotove sloupy a poradne zabouchat do zeme, napnout mezi nema nekolik rad dratu a je po problemu a cena je levnejsi jak kupovat vice tyci atp 🙂

 16. Martin Odpovědět

  Ahoj,používám dřevěné tyčky a páskový vazač na rajčata a jiné plodiny…je to rychlé a spolehlivé.

 17. Jirka Odpovědět

  Na trubku vhodného průměru jsem namotal plotový pozinkovaný drát, asi 3,5 mm. Roztáhnout a mám spirálu skoro zadarmo. Jistě nejde to zapíchnout. Používám zavěšené na vysazené střeše před kralíkárnou i jinde. Svůj účel to plní perfektně.

 18. Otakar Odpovědět

  Ten příspěvek o tyčích k rajčatům je chybně pojmut. Tyče používám už řadu let a jsem naprosto spokojený. Problém ale není jestli tyče nebo ne, ale jak kvalitní. U kvalitních žádné zmiňované problémy nejsou. Jen cena, ale ta když se rozloží třeba na 10 – 20 let, tak to je několik málo korun na rok a sazenici. Mám z Moravy 40 tyčí o průměru drátu 10 mm (velmi důležité) a délce 240 cm. Spodních cca 40-50cm je rovné pro zabodnutí. Žádné zmiňované problémy nemám. Takže článek porovnávající špatné či nevhodné zboží s tyčkami na přivázání je pro mě nesmyslný. Přínosné a seriozní by mohlo být porovnání s ručním vázáním s upozorněním, na které parametry tyčí je třeba si dát pozor. Takhle článek může odradit řadu lidí od skvělé pomůcky. Rajčata jsem předevčírem sázel na šikmo. Z 50 cm rostliny jsem nechal koukat cca 20 cm. Z několika latí a jejich podpěr mám udělaný cca 60 cm tunel (pro 3 řádky najednou z netkané folie. K řádkům mám pod folii přivedenou sáknoucí hadici s vodou a tak to odkryji cca 1x za 14 dní, abych vyštípal zálistky. Rajčata pod tou folií jdou dvojnásobně rychle. Folii sundávám, až když jsou rajčata tak 50 cm a až pak k nim dávám teprve tyče na která rajčata natočím.

  1. Katka Odpovědět

   Zdravím.
   Je to přesně tak, jak píšete. Nechápu tady ty zpovykané přispěvovatele, kteří napadají zastánce spirálových tyčí, viz. osočování pana Zeleného. Ten jasně napsal, od koho má spirály a někdo mu odpoví, že mele nesmysly? Takže nejdřív si vy kritici kupte slušnou spirálu 1 cm silnou a ne imitaci 4 mm z Bauhausu apod., ze zahrádkářství (je to stejný komerční šmejd) a pak hodnoťte.
   Já mám 30ks spirál už přes deset let dovezeno od pana Burdy – zámečníka kousek od Brna a nic lepšího jsem nemohla pořídit. Kvalita je perfektní, na jaře zapíchám do země, rostliny občas obtočím podle rychlosti růstu a na podzim jednou rukou vytáhnu. Údržba nulová, maximálně odstraním ze spodní podpovrchové části hlínu a uložím do sklepa. Tak silný drát je nemožné ohnout a mám co dělat, abych je unesla, když je po deseti kusech potom odnáším z pole. Předtím jsem zatloukala dřevěné kůly gumovou palicí nebo kladivem a rajčata uvazovala špagátem. Na podzim občas část kůlu v zemi uhnila a při páčení z těžké půdy se odlamovaly. K této šílenosti se už vracet nebudu. Letos přikoupím asi dalších 10 spirál a možná i opory k paprikám, trvalkám.

 19. Petr Odpovědět

  Dobrý den.
  Problém s ohýbáním spirál jsem vyřešil tak, že spirály na záhon rozmístím ve dvou řadách vzdálených od sebe cca 60 cm a vzdálenost v řadě cca 40 cm – tedy v řadě bude 6 až 7 spirál – na záhonku pak 12 až 14 spirál.
  Přesně podle umístěných spirál vyvrtám do dřevěných latí podélných příslušný počet děr o průměru 10 mm a do krajních latí 2 díry o průměru 10 mm. Nasadím latě shora na spirály a využiji dírku, která je v každé spirále k tomu, abych tenkým vázacím drátem latě ve vrcholu upevnil. Nahoře použiji drát pro úhlopříčné vyvázání. Pak teprve sázím rostliny. Se stabilitou není problém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *