Okrasné dříny mohou připomínat třeba i jahody

Když se řekne dřín, obvykle si představíme malé červené plody, které ti zručnější z nás umí zpracovávat třeba do kompotů nebo marmelád. Ovšem na trhu se můžeme setkat také s okrasnými formami těchto keřů.

Potěší všechny, kteří si libují ve snadno pěstovatelných dřevinách, ale zároveň odmítají zahradu vnímat jen jako hradbu nejrůznější zeleně. A co mohou okrasné dříny nabídnout milovníkům barev?

Dřín japonský s plody podobnými jahodám

Dřín japonský (Cornus kousa) vás potěší růžově a bíle zbarvenými květy s půvabně zašpičatělými okraji. Navíc jsou opravdu velké a výrazné. Jeho plody visí na dlouhých stopkách a zdálky mohou svým tvarem i barvou připomínat měsíční jahody. Jsou také jedlé, ovšem oblíbenému dřínu obecnému (Cornus mas) se bohužel nevyrovnají.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dřín květnatý nasazuje květy dříve než listy

Svoje české pojmenování nemá Cornus florida opravdu jen tak. Na květy tohoto keře se totiž můžete těšit ještě dřív, než na jeho větvích vyraší listy. Jde tedy o jednu z prvních barevných dekorací, které vám může jaro na zahradě nabídnout. Květy jsou spíše drobné se čtyřmi většími listeny, jež mohou být podle kultivaru zbarveny bíle nebo růžově. Jeho plody jsou červené a rovněž se dají jíst.

Kde a jak pěstovat dříny

Pamatujte si, že všichni tihle krasavci jsou kyselomilní. Nejlépe se jim daří na plném slunci. Pokud je umístíte do polostínu nebo dokonce do stínu, pokvetou méně a příliš nerozkošatí. Nemají ale rády ani přeschnutí, takže musíte jejich okolí posypat vhodným mulčem a v době největšího sucha i trochu zalít.

Radost vám však nebudou udělat jen na jaře. Všechny druhy dřínů se mohou na podzim pochlubit atraktivně dočervena zbarveným listím. Potěší vás tedy hned dvakrát.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)