Skvělé kvašáky, které vydrží, máte hotové za pár minut

Kvašáky

Léto je v plném proudu a my si můžeme na zahradě užívat nejen skvělé koupání, ale také dobroty, které jsme si vypěstovali. Typické jsou v tomto ohledu třeba okurky. Takový salát z čerstvých okurek je naprosto skvělou záležitostí. Dát si ale okurky můžete i čerstvé anebo… jako kvašáky. Ty jsou maximálně osvěžující a budou vám chutnat i ve velkých vedrech. Pochutnat si na nich můžete jen tak, nebo si je dáte k nějakému jinému jídlu. Vyrobit si je není nijak složité.

Pár ingrediencí vám bohatě postačí

Receptů na kvašáky existuje obrovské množství. Většinou ale platí, že v jednoduchosti je síla. Jinými slovy, nebudete potřebovat nijak závratné množství ingrediencí. Ostatně překombinovat chutě by nebylo zrovna optimální. Co tedy budete všechno potřebovat? Ingrediencemi jsou:

  • odrostlejší okurky nakladačky,
  • kopr, ideálně z vlastní zahrádky,
  • česnek,
  • křen,
  • voda,
  • sůl.

Kvašáky

Kvašáky: Foto Pixabay

Jednoduché a rychlé

Do precizně umytých sklenic dáte na dno trošku odrostlejšího kopru, přidá se stroužek česneku a kousek křenu ze zahrádky. Poté už se plní sklenice okurkami, nakonec se přidají stejné ingredience, jaké jsou na dně. Poté si už jen vše zalijete lákem. Ten se vyrobí tak, že smícháte 1 litr studené vody se 40 g soli. Okurky musí být dokonale ponořeny v láku, jehož hladina by měla být cca 1 cm od okraje samotné sklenice. Když bude něco čouhat, ven, okurky se zkazí.

Kvašáky

Kvašáky: Foto Pixabay

Proces kvašení

Sklenice si určitě položte na plech. Začíná proces kvašení. Počítejte s tím, že sklenice budou přetékat. Lák bude bíle zakalený. Kvašení probíhá zhruba 3 až 4 týdny. Záleží na okolní teplotě. Na konci kvašení by víčko mělo přilnout ke sklenici a bílá usazenina bude na dně. Okurky by zavíčkované měly vydržet klidně i celou zimu.

Kvašáky: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.